Πρωτάθλημα | Κυριακή 11 Μαΐου 2014 - 16:57

Έπαθε… ηλίαση ο Φωστήρας, έκανε πάρτι ο Αιγινιακός (video)

Η ομάδα της Πιερίας πέρασε σαν σίφουνας από τον Ταύρο με 1-4 και ελπίζει!

Άλλη κλάση… Την πιο εντυπωσιακή εμφάνισή του στα πλέι οφ πραγματοποίησε ο Αιγινιακός στο ηλιόλουστο «Σπύρος Γιαλαμπίδης» των 25 βαθμών Κελσίου το μεσημέρι της Κυριακής (11/5) με θύμα τον Φωστήρα.

Η ομάδα της Πιερίας ήταν ανώτερη σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και πήρε πανάξια το τρίποντο με το θριαμβευτικό 1-4!

Για να συμβεί αυτό, βέβαια, οι φιλοξενούμενοι είχαν έναν μεγάλο «σύμμαχο». Και αυτός ήταν ο… ήλιος, ο οποίος, απ’ ό,τι φάνηκε, «τύφλωσε» τους γηπεδούχους, οι οποίοι υπέπεσαν σε τραγικά αμυντικά λάθη.

Είναι χαρακτηριστικό πως και τα τέσσερα τέρματα του Αιγινιακού προήλθαν από ολιγωρίες και γκέλες της οπισθοφυλακής του «Φονέα», που προφανώς έπαθε… ηλίαση, με αποτέλεσμα το ματς να μετατραπεί σε πάρτι για τους φιλοξενούμενους.

H αρχή στις γκάφες των γηπεδούχων έγινε στο 19’ με το «πούλημα» της μπάλας του Εμέκα, που εκμεταλλεύτηκε ο Γκέσιος και σέρβιρε για τον Μανζάνο, ο οποίος με σουτ άνοιξε το σκορ. Στο 28’ ήταν η σειρά του Γκέσιου να αναλάβει ρόλο σκόρερ και έπειτα από ολιγωρία Τασουλή - Ρουγκάλα με σουτ να διπλασιάσει τα τέρματα των φιλοξενούμενων. Η τρύπια άμυνα των «κιτρινόμαυρων», όμως, δεν είχε ολοκληρώσει την τραγική παρουσία της… Έτσι, στο 56’ ο Γκέσιος, αφού στόπαρε με την ησυχία του με κοντινό σουτ, διπλασίασε τα προσωπικά του γκολ, ενώ το καρέ των επιτυχιών για τον Αιγινιακό στα δίχτυα του «Φονέα» έκλεισε στο 59’ με κεφαλιά ο ανενόχλητος Σαμαράς.

Και όλα αυτά αν και για ένα πεντάλεπτο ο Φωστήρας πήγε να μπει στο παιχνίδι, όταν μείωσε στο 51’ με εύστοχο πέναλτι του Σεχολάρι μειώνοντας προσωρινά σε 1-2…

Γενικά, ο Αιγινιακός έδειξε τις διαθέσεις του από το ξεκίνημα του ματς. Οι φιλοξενούμενοι κυριάρχησαν, πήραν το κέντρο και ήταν με το «καλημέρα» πιο κινητικοί και απειλητικοί από τον Φωστήρα. Κάτι που δεν άλλαξε σε όλο το 90λεπτο, με μοναδική εξαίρεση το τελευταίο δεκάλεπτο του πρώτου ημιχρόνου, όταν οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να κάνουν αισθητή την παρουσία τους και το ίδιο συνέβη στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου.

Ωστόσο, όταν η ομάδα της Πιερίας πέτυχε το τρίτο γκολ, όλα τελείωσαν και το τελικό 1-4 ήταν περισσότερο το κερασάκι στην τούρτα, ενώ από το 70’ το παιχνίδι μετατράπηκε σε διαδικαστικό. Με τους γηπεδούχους να περιμένουν να ολοκληρωθεί η… αγγαρεία και τους φιλοξενούμενους να επιλέγουν τη συντήρηση δυνάμεων, καθώς, έχοντας πλέον 12 βαθμούς, δικαιούνται να ελπίζουν στο όνειρο της διεκδίκησης της ανόδου. Αντίθετα, ο Φωστήρας επί της ουσίας τέθηκε νοκ άουτ.

Κορυφαίος από τους νικητές ο Γκέσιος, με συμπαραστάτες Πέντα και Μανζάνο, ενώ από τους ηττημένους διεσώθη ο Λύρας για τη φιλοτιμία του και προσπάθησε όσο αγωνίστηκε ο Λεοντίου.

Χωρίς προβλήματα η διαιτησία του Δασκαλόπουλου (Κορινθίας) με βοηθούς τους Αλεξέα (Μεσσηνίας) και Κουρομπύλια (Δυτ. Αττικής).

Κίτρινες: 35' Δήμου, 50' Κωνσταντινίδης, 66' Τόλιος, 81' Λαζαρίδης.

ΦΩΣΤΗΡΑΣ (Σβεν φαν ντεν Μπρόεκ): Μοσχονάς, Αχείμαστος (67' Μακρίδης), Τασουλής, Ρουγκάλας, Εμέκα, Γκίνο (67' Λεοντίου), Τεγούσης, Μουστογιάννης, Λύρας, Μπαστάνης Γ. (67' Μπαστάνης Θ.), Σοχολάρι.

ΑΙΓΙΝΙΑΚΟΣ (Κώστας Νικολαΐδης): Τόλιος, Λιόλιος, Κωνσταντινίδης, Σαμαράς, Λαζαρίδης, Χατζής, Πέντα (75' Μπελόν), Γεωργίου, Μανζάνο (65' Γιαζιτζόγλου), Γκέσιος (83' Κυνηγόπουλος), Δήμου.