27/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 23 Απριλίου 2023 - 22:32

«Καθάρισε» από το ημίχρονο η Δόξα Δράμας

Οι «μαυραετοί» συνέτριψαν με 6-0 τον Ορφέα Ξάνθης πετυχαίνοντας τέσσερα γκολ στο πρώτο 45λεπτο

Κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Ορφέα Ξάνθης δεν άφησε την Κυριακή (23/4) η Δόξα Δράμας διαλύοντάς τον με 6-0 για την 29η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Γ’ Εθνικής.

Στο τελευταίο εντός έδρας παιχνίδι τους, οι «μαυραετοί» ήταν εντυπωσιακοί απέναντι στους υποβιβασμένους φιλοξενούμενους, «κλειδώνοντας» ουσιαστικά τη νίκη από το πρώτο κιόλας μέρος όπου βρέθηκαν να προηγούνται με 4-0 έχοντας μεγάλο πρωταγωνιστή τον Δημήτρη Κυριακίδη που σημείωσε χατ τρικ. Έτσι, με 46 πόντους η Δόξα είναι 5η μαζί με τον Πανθρακικό, ενώ ο Ορφέας με 30 είναι 12ος.

Ο Ρούτσης στο 7’ έδωσε το προβάδισμα στους «μαυραετούς», στο 19’ ο Δ. Κυριακίδης διπλασίασε τα τέρματά τους, έξι λεπτά αργότερα ο Χ. Ιορδανίδης έγραψε το 3-0 ενώ στο 42’ ο Δ. Κυριακίδης με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι βρήκε ξανά δίχτυα για το 4-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Γιάννη Αποστολίδη δεν άφησε το πόδι από το… γκάζι. Στο 87ο λεπτό ο Δ. Κυριακίδης σκόραρε ξανά με πέναλτι και ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 5-0, για να διαμορφώσει το τελικό 6-0 ο Κυριακίδης με απευθείας εκτέλεση φάουλ.

Διαιτητής: Τικόζογλου (Μακεδονίας), Βοηθοί: Χατζηβασιλείου (Μακεδονίας), Φακανάς (Μακεδονίας).

Κίτρινη: 48’ Κατρανίτσας

ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ (Γιάννης Αποστολίδης): Κολιοφούκας, Φραγκούλης (46’ Στάικος), Παπαϊωάννου, Αγιώτης, Ιωσηφίδης (74’ Σ. Κυριακίδης), Ρούτσης (74’ Κυριαζής), Πιτσόλης, Θεοδοσιάδης (63’ Γεωργηεφένδης), Δ. Κυριακίδης, Ανθουλάκης, Χ. Ιορδανίδης (63’ Χατζηδημητρίου).

ΟΡΦΕΑΣ ΞΑΝΘΗΣ (Μπάμπης Χατζημεστής): Χατζηνικολαΐδης, Τζαμπάζ, Κατρανίτσας, Παπαστεφάνου (74’ Αμανατίδης), Καλαϊτζόπουλος, Σωτηράκογλου, Ιωαννίδης, Κουτσός, Κουκουρίγκος (62’ Κόντος), Τσάκαλος (62’ Μπογιατζίδης), Πασχαλάκης.

Πηγή ΦΩΤΟ: sportdrama.gr