06/05/2024
Champions League | Τρίτη 10 Δεκεμβρίου 2013 - 23:44

Με Σαβιόλα και... καρδιοχτύπια στους «16»! (video)

Με πρωταγωνιστή τον Αργεντινό, ο Ολυμπιακός νίκησε 3-1 την Άντερλεχτ * Τρία πέναλτι για τους Πειραιώτες (τα δύο χαμένα), τρεις κόκκινες για τους Βέλγους!

Την πρόκρισή του στους «16» του Τσάμπιονς Λιγκ πανηγυρίζει ο Ολυμπιακός, ο οποίος σε ένα παιχνίδι-ροντέο επιβλήθηκε 3-1 της Άντερλεχτ το βράδυ της Τρίτης (10/12)!

Η ομάδα του Πειραιά, πάντως, έπαιξε με τη φωτιά μέχρις ότου να σφραγίσει το «εισιτήριο» προς την επόμενη φάση της κορυφαίας ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης και έβγαλε την… ψυχή των οπαδών της, που κατέκλυσαν το Καραϊσκάκη. Συγκεκριμένα, έχασε δύο πέναλτι απέναντι σε έναν αντίπαλο που χρειάστηκε να μείνει με οκτώ παίκτες για να παραδώσει το πνεύμα του - και αυτό μόλις στην τελευταία φάση της αναμέτρησης, όταν ο Ολυμπιακός κέρδισε και τρίτο πέναλτι, το οποίο επιτέλους αξιοποίησε!

Ο αγώνας ήταν ακατάλληλος για καρδιακούς με την εξέλιξη που είχε, αλλά η ουσία είναι πως στο τέλος όλα πήγαν καλά. Αυτό οφείλεται, σε πολύ μεγάλο βαθμό, στον Σαβιόλα, ο οποίος πέτυχε τα δύο πρώτα τέρματα θέτοντας στέρεες βάσεις για την κατάκτηση της σπουδαίας νίκης.

Η έναρξη της συνάντησης δεν έκρυβε εκπλήξεις. Ο Ολυμπιακός μπήκε με ενθουσιασμό και με την ένθερμη συμπαράσταση των οπαδών του, που γέμισαν το Καραϊσκάκη, προσπάθησε να επιβάλει το ρυθμό του και να φτάσει στην επίτευξη γρήγορου τέρματος. Στην αντίπερα όχθη, η Άντερλεχτ έδειξε από την αρχή αμυντικές διαθέσεις και έδωσε χώρο στους γηπεδούχους.

Ο Μίτσελ, που παρέταξε την ομάδα του με 4-2-3-1 και με τον Ολαϊτάν στην κορυφή αντί του τραυματία Μήτρογλου, είχε δώσει εντολή στον Χολέμπας να προωθείται από αριστερά και από εκείνη την πλευρά προσπαθούσε κυρίως ο Ολυμπιακός να δημιουργήσει ρήγματα στα αντίπαλα μετόπισθεν.

Ο τεχνικός της Άντερλεχτ Φαν ντεν Μπρομ αντιλήφθηκε ότι μπορεί να προκύψει πρόβλημα για την ομάδα του από τον διεθνή μπακ και… έριξε πάνω του τον Ναχάρ για να τον επιτηρεί. Γενικά, οι φιλοξενούμενοι ήταν πολύ καλά «στημένοι» στον αγωνιστικό χώρο και δεν επέτρεπαν στους Πειραιώτες να αναπτυχθούν, κλείνοντας κυρίως στον άξονα.

Με πρωτεργάτη τον Φουστέρ, ο Ολυμπιακός -που άρχισε να παίζει και από δεξιά με τον Κάμπελ- ανέβασε το ρυθμό του μετά το ημίωρο και απείλησε τον γκολκίπερ Προτό. Η πίεση απέφερε καρπούς και στο 33’ το Καραϊσκάκη πήρε… φωτιά, καθώς ο Σαβιόλα με διαγώνιο σουτ άνοιξε το σκορ.

Ωστόσο, η χαρά των παικτών και των φίλων του Ολυμπιακού διήρκεσε ελάχιστα και συγκεκριμένα έξι λεπτά, καθώς τόσο χρόνο χρειάστηκε η Άντερλεχτ για να «απαντήσει» στην ομάδα του Πειραιά. Μάλιστα, η φάση της ισοφάρισης άρχισε με κόρνερ των γηπεδούχων, γεγονός που προφανώς εκθέτει τους «ερυθρόλευκους» (απόψε, πάντως, φορούσαν σκούρες μπλε εμφανίσεις). Οι Βέλγοι απέσπασαν την μπάλα, βγήκαν στην αντεπίθεση και ο Κλιεστάν, που βρέθηκε μόνος του απέναντι στον Ρομπέρτο, σκόραρε και διαμόρφωσε το 1-1, αποτέλεσμα το οποίο συνόδευσε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Το δεύτερο ημίχρονο έκρυβε συγκινήσεις στα πρώτα του λεπτά, καθώς στο 50’ ο Ολυμπιακός κέρδισε πέναλτι και μαζί και την αποβολή του Κουγιατέ -με δεύτερη κίτρινη- για χέρι εντός περιοχής. Ωστόσο, ο τερματοφύλακας Προτό αναδείχθηκε νικητής στη μονομαχία του με τον Σαβιόλα, που εκτέλεσε την εσχάτη των ποινών, και πέφτοντας στην αριστερή γωνιά του απέκρουσε και διατήρησε το 1-1.

Η… εκδίκηση του Αργεντινού, όμως, ήταν άμεση. Στο 58’ ο έμπειρος σκόρερ πήρε το αίμα του πίσω όταν με προβολή, έπειτα από σουτ του Φουστέρ, νίκησε τον Προτό και έβαλε και πάλι μπροστά τον Ολυμπιακό.

Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν φέρει, πλέον, τον αγώνα στα μέτρα τους. Είχαν το προβάδισμα, είχαν και το αριθμητικό πλεονέκτημα και στο 70’ τους παρουσιάστηκε η ευκαιρία να τελειώσουν το ματς και μαζί και την πρόκριση. Στο λεπτό αυτό, ο Βάις (η είσοδος του οποίου στο 54' βοήθησε σημαντικά) κέρδισε πέναλτι από τον Ν’ Σακάλα. Όμως, ούτε ο Τσέχος κατάφερε να νικήσει τον εξαιρετικό Προτό από τα έντεκα μέτρα αφού ο τερματοφύλακας της Άντερλεχτ απόκρουσε και πάλι!

Κατά συνέπεια, οι Βέλγοι παρέμειναν «ζωντανοί» στο ματς και στη συνέχεια… πρόσφεραν στιγμές αγωνίας στους αγχωμένους παίκτες του Μίτσελ ακόμη και όταν έμειναν με εννέα, στο 87’, οπότε αποβλήθηκε και ο Ν’ Σάκαλα με δεύτερη κίτρινη κάρτα για φάουλ στον Βάις!

Η στιγμή της λύτρωσης για τον Ολυμπιακό ήρθε μόλις στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν ο Βάις βρέθηκε απέναντι στον Προτό, που τον ανέτρεψε με συνέπεια να φύγει και αυτός από το γήπεδο με απευθείας κόκκινη κάρτα. Σε αντίθεση με τους Σαβιόλα και Βάις, ο Ντομίνγκεζ σκόραρε από την άσπρη βούλα -έχοντας απέναντί του τον Μίτροβιτς, που υπερασπίστηκε την εστία της ομάδας του- και διαμόρφωσε το 3-1, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα, αφού ο Σταρκ σφύριξε αμέσως τη λήξη!

Ο Γερμανός διαιτητής Β. Σταρκ ήταν καλός και οι αποφάσεις του σωστές.

Κίτρινες: 53’ Φουστέρ - 6’ Κουγιατέ, 21’ Μιλιβόγιεβιτς, 65' Κλιεστάν.

Κόκκινες: 50’ Κουγιατέ, 87’ Ν’ Σακάλα, 90’+2 Προτό.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μίτσελ): Ρομπέρτο, Σαλίνο, Χολέμπας, Μανωλάς, Σιόβας, Σάμαρης, Μασάδο (54’ Βάις), Κάμπελ, Σαβιόλα (62’ Ντομίνγκεζ), Φουστέρ (88’ Εντινγκά), Ολαϊτάν.

ΑΝΤΕΡΛΕΧΤ (Φαν ντεν Μπρομ): Προτό, Βαν Ντεν Μπόρε (Άτσεαμπονγκ), Κουγιατέ, Μπεμπά, Ν’ Σακάλα, Μιλιβόγεβιτς (54’ Νούιτινγκ), Κλιεστάν, Ζιλέ, Ναχάρ, Πράετ (82’ Τίλεμανς), Μίτροβιτς.