09/05/2024
Βόλεϊ | Παρασκευή 6 Μαΐου 2022 - 20:40

Volley League γυναικών: Μία νίκη μακριά από το πρωτάθλημα ο Ολυμπιακός

Οι «ερυθρόλευκες» επικράτησαν 3-1 σετ του Παναθηναϊκού στου Ρέντη και απέχουν ένα βήμα από τον τίτλο

Μία ανάσα από την κατάκτηση του 9ου πρωταθλήματος της ιστορίας του στο βόλεϊ γυναικών βρίσκεται ο Ολυμπιακός μετά τη νίκη του απέναντι στον Παναθηναϊκό με 3-1 σετ την Παρασκευή (6/5) στου Ρέντη.

Οι «ερυθρόλευκες» έκαναν το 2-1 στις νίκες και απέχουν μία για να κατακτήσουν ακόμα ένα πρωτάθλημα και θα επιδιώξουν την Τρίτη (10/5) να κάνουν στο κλειστό του Αγίου Θωμά το 3-1 και να πάρουν τον τίτλο.

Ανώτερη στα κρίσιμα σημεία η ομάδα του Κάρλο Παρίζι πήρε ξεκάθαρο προβάδισμα μετά τα 2 πρώτα σετ και παρότι οι «πράσινες» μείωσαν σε 2-1 και πάλεψαν για το τάι μπρέικ, οι παίκτριες του Ολυμπιακού με «καθαρό μυαλό» πήραν το σετ και τη νίκη.

Αποφασισμένος στο πρώτο σετ ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά με 9-5, όμως ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε 23-23 για να πάρουν τελικά το σετ οι γηπεδούχες με 25-23. Πόντο πόντο πήγαινε το δεύτερο σετ όμως ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 20-16 και παρά το 0-4 των «πράσινων», το σετ βάφτηκε… ερυθρόλευκο με 25-22.

Η ομάδα του Μπράνκο Γκάιτς μπήκε πιο δυνατά στο τρίτο σετ και όντας καλύτερη σε αυτό το κατέκτησε με 25-20, για το 2-1, ενώ στο τέταρτο προηγήθηκε 17-20, όμως με σερί 8-5 οι γηπεδούχες έκαναν το 25-25 και εν συνεχεία κατέκτησαν το σετ και τη νίκη με 26-24.

Τα σετ: 25-23, 25-22, 20-25, 26-24

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κάρλο Παρίζι): Γιώτα 7 (5/8 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Εμμανουηλίδου 8 (3/15 επ., 5 μπλοκ), Σάλας 17 (14/46 επ., 3 μπλοκ, 53% υπ. - 37% άριστες), Μαριάνα Κόστα 15 (10/36 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ, 46% υπ. - 29% άριστες), Χριστοδούλου 5 (3/4 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Χίπε 23 (22/53 επ., 1 μπλοκ) / Κονόμι (λ, 67% υπ. - 53% άριστες), Μιλεντίγιεβιτς, Γενιτσαρίδη (0/3 επ.), Κελεσίδη 2 (1/2 επ., 1 άσσος).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Μπράνκο Γκάιτς): Χατζηευστρατιάδου 8 (3/12 επ., 5 μπλοκ), Κωνσταντίνου 12 (11/20 επ., 1 άσσος), Κρος 9 (6/19 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Γκρόθες 12 (11/49 επ., 1 μπλοκ, 41% υπ. - 18% άριστες), Παπαφωτίου, Χαντάβα 23 (18/48 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ, 42% υπ. - 17% άριστες) / Ρόγκα (λ, 57% υπ. - 33% άριστες), Στεπανένκο 8 (6/17 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μεταξά.