11/05/2024
Πρωταθλήματα Υποδομών | Τετάρτη 23 Μαρτίου 2022 - 17:30

Πήρε τον τίτλο στα πέναλτι η Κ15 του Ολυμπιακού

Κέρδισε στον τελικό με 5-4 τον ΠΑΟΚ * Στο 2-2 έληξε η κανονική διάρκεια

To 4o πρωτάθλημα στην ιστορία της κατέκτησε την Τετάρτη (23/3) η Κ15 του Ολυμπιακού, κερδίζοντας στον τελικό τον ΠΑΟΚ με 5-4 στα πέναλτι.

Το ματς έγινε στο Αγρίνιο και η κανονική διάρκεια έληξε στο ισόπαλο 2-2 (στους Παίδες τα παιχνίδια έχουν διάρκεια 80 λεπτών), με τον τίτλο να κρίνεται από την άσπρη βούλα, αφού δεν υπήρχε παράταση.

Ο Ζουριδάκης στο 12' με πλασέ σε κενή εστία άνοιξε το σκορ για τους «ερυθρόλευκους», για να ισοφαρίσει ο «Δικέφαλος του Βορρά» με εύστοχο πέναλτι του Τσιότα στο 52', παράβαση που καταλογίστηκε για χέρι του Θάνου.

Στο 80'+2 ο Καρακώστας με πλασέ έδωσε προβάδισμα στους Θεσσαλονικείς, που δεν κατάφεραν όμως να πανηγυρίσουν για πολύ, μια και στο αμέσως επόμενο λεπτό έγινε το 2-2 από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Δαρβίρα και με διαμαρτυρίες από πλευράς «ασπρόμαυρων» ότι το μαρκάρισμα στον Κωστούλα έγινε εκτός περιοχής.

Στη... ρώσικη ρουλέτα ο Γεωργακόπουλος απέκρουσε τις εκτελέσεις των Καρακώστα και Ντούνγκα, για να κατακτήσουν οι Παίδες του Ολυμπιακού τον τίτλο.

ΠΑΟΚ (Δημήτρης Ορφανός): Μπελέρης, Τσιότας, Βυρσωκίνος, Κοσίδης, Μύθου (76' Δριγκάκης), Ελευθεριάδης, Τσίτσιλας (80'+7 Ρωμανίδης), Πάνος, Θεοφίλου (41' Σιδηρόπουλος), Τουρσουνίδης (74' Καρακώστας), Ντούνγκα.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Τάσος Πάντος): Γεωργακόπουλος, Σκουρόπουλος, Φράγκος, Σουλανιάκου, Καρκατσάλης, Καρακώστας (76' Φίλης), Μιχαηλίδης (55' Οσαφί), Τζώρτζης, Κωστούλας, Δαρβίρας, Ζουριδάκης.