28/03/2024
Ισπανία | Παρασκευή 21 Ιανουαρίου 2022 - 01:09

Η Αθλέτικ Μπιλμπάο πέταξε εκτός Κυπέλλου Ισπανίας την Μπαρτσελόνα

Οι Βάσκοι κέρδισαν στην παράταση με 3-2 και προκρίθηκαν στους «8» * Στο έξτρα ημίωρο πήρε το «εισιτήριο» και η Ρεάλ Μαδρίτης

Εκτός προημιτελικών του Κυπέλλου Ισπανίας έμεινε το βράδυ της Πέμπτης (20/1) η Μπαρτσελόνα, χάνοντας εκτός έδρας από την Αθλέτικ Μπιλμπάο με 3-2 στην παράταση.

Έτσι, οι Βάσκοι πήραν μια άτυπη ρεβάνς για τον χαμένο τελικό της περσινής σεζόν από τους «μπλαουγκράνα», που δεν μπορούν ούτε με τον Τσάβι στον πάγκο να γυρίσουν στο δρόμο των επιτυχιών.

Ο Μουνιαΐν άνοιξε το σκορ μόλις στο 2ο λεπτό, για να ισοφαρίσει στο 20' ο Φεράν Τόρες και με το παιχνίδι της φάσης των «16» να γίνεται θρίλερ στα τελευταία λεπτά της κανονικής διάρκειας.

Ο Ινίγο Μαρτίνεθ σημείωσε το 2-1, το 2-2 πέτυχε ο Πέδρι στο 90'+3 και στο έξτρα ημίωρο ο Μουνιαΐν με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 105'+1 χάρισε τη σπουδαία πρόκριση στην Μπιλμπάο.

Συναρπαστικό ήταν και το ματς της Έλτσε με τη Ρεάλ Μαδρίτης, με τη «βασίλισσα» να παίρνει το διπλό με 2-1, επίσης στην παράταση.

Μάλιστα, η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι τα κατάφερε με παίκτη λιγότερο και με ανατροπή, καθώς αποβλήθηκε στο 102' ο Μαρσέλο κι ένα λεπτό αργότερα οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με το γκολ του Βερντού.

Ο Ίσκο, όμως, ισοφάρισε στο 108' και ο Εντέν Αζάρ στο 115' βρήκε δίχτυα και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.