19/04/2024
Πρωτάθλημα | Σάββατο 4 Δεκεμβρίου 2021 - 16:42

«Λύγισε» και τον Διαγόρα η ΑΕΚ Β’

Με πέναλτι του Γιούση λίγο πριν από το φινάλε, οι «κιτρινόμαυροι» κέρδισαν με 0-1 μέσα στη Ρόδο και «πάτησαν» ξανά κορυφή * Είχαν και δύο δοκάρια οι νικητές

Ούτε στη Ρόδο σταμάτησε η εντυπωσιακή πορεία της ΑΕΚ Β' στο πρωτάθλημα της Σούπερ Λίγκας 2 καθώς το απόγευμα του Σαββάτου (4/12) επιβλήθηκε με 0-1 του Διαγόρα για την 6η αγωνιστική του Νότιου ομίλου.

Η ομάδα του Σωκράτη Οφρυδόπουλου ήταν ανώτερη σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και κατέκτησε δίκαια την τέταρτη νίκη της σε πέντε αναμετρήσεις (έχει και ένα ματς λιγότερο).

Έτσι έφτασε τους 13 βαθμούς και ανέβηκε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας περιμένοντας φυσικά και τα αποτελέσματα των υπόλοιπων αγώνων.

Ο Γιούσης με πέναλτι στο 82' ήταν ο σκόρερ των νικητών, οι οποίοι είχαν και δύο δοκάρια.

Οι Ροδίτες στον αντίποδα, παρουσιάστηκαν κατώτεροι των περιστάσεων και μοιραία υπέστησαν τη δεύτερη φετινή τους ήττα που τους διατήρησε στη μέση του βαθμολογικού πίνακα.

Ο αγώνας ξεκίνησε με μία μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ Β’, όταν στο 10' ο Ε. Χριστόπουλος βρέθηκε σε θέση τετ α τετ αλλά πλάσαρε άουτ. Οι γηπεδούχοι απάντησαν στο αμέσως επόμενο λεπτό, με το πλασέ του Μπαστιάνου να καταλήγει στην αγκαλιά του Χατζηεμμανουήλ. Μετά το 20’ οι «κιτρινόμαυροι» ανέβασαν την απόδοσή τους και στο 30' έφτασαν μια ανάσα από το γκολ καθώς, μετά από εκτέλεση φάουλ του Γερολέμου, ο Κορνέζος σημάδεψε με κεφαλιά το οριζόντιο δοκάρι. Ο Διαγόρας απείλησε εκ νέου στο 41', με το σουτ του Μπαστιάνου να εξουδετερώνεται από τον Χατζηεμμανουήλ ενώ η τελευταία καλή στιγμή του πρώτου ημιχρόνου καταγράφηκε στο 43' και ανήκε στους φιλοξενούμενους. Ο Γερολέμου πάσαρε κάθετα για τον Ε. Χριστόπουλο, που έκανε πλασέ σε τετ α τετ, ωστόσο ο Μπίντσης του είπε «όχι».

Ο «Δικέφαλος» μπήκε πιο αποφασιστικά στο δεύτερο ημίχρονο και στο 64' έχασε σπουδαία ευκαιρία, με τον Γερολέμου να πλασάρει έξω από θέση βολής. Όσο περνούσαν τα λεπτά, οι παίκτες του Σωκράτη Οφρυδόπουλου ενέτειναν την πίεσή τους και στο 82' κέρδισαν πέναλτι σε χέρι του Μουμίν. Ο Γιούσης έστησε τη μπάλα στην άσπρη βούλα και εκτέλεσε εύστοχα γράφοντας το 0-1. Στο 86' η ΑΕΚ Β’ πλησίασε και στο 0-2 όμως το σουτ του Γκαρσία σταμάτησε στο δοκάρι.

Διαιτητής ήταν ο Στάμος (Ηλείας), με βοηθούς τους Κωνσταντόπουλο (Κορινθίας) και Τριαντάφυλλο (Κορινθίας). Τέταρτος ήταν ο Τσαμούρης (Πειραιά).

Κίτρινες: 44' Μπαστιάνος, 87' Τοπάλ - 44' Κορνέζος

ΔΙΑΓΟΡΑΣ (Σάκης Θεοδοσιάδης): Μπίντσης, Τοπάλ, Καρατάσιος, Ρουγκάλας, Σινγκ, Γιώργου (58' Πίσπας), Μουμίν, Λαμπίρης, Τσιαντούλας (72' Ραφίνια), Μπαστιάνος (58' Μπλάνκο), Κουϊρουκίδης.

ΑΕΚ Β' (Σωκράτης Οφρυδόπουλος): Χατζηεμμανουήλ, Σταμούλης, Κορνέζος, Λάτσι, Μιτάι, Σαμπανάτζοβιτς, Μουστακόπουλος (90' Ρουκουνάκης), Ε. Χριστόπουλος (62' Γκαρσία), Γιούσης (90' Παρράς), Γερολέμου (75' Αμούρ), Ιατρούδης.