29/03/2024
Πρωτάθλημα | Τετάρτη 24 Νοεμβρίου 2021 - 18:45

Όρθια και στα Χανιά η Ρόδος

Σημαντική ισοπαλία για τους Ροδίτες στα Περιβόλια (2-2) κόντρα στα «δελφίνια» * Τέταρτο συνεχόμενο Χ για τους Χανιώτες

Ένα πολύ ωραίο παιχνίδι έλαβε χώρα το απόγευμα της Τετάρτης (24/11) στα Περιβόλια ανάμεσα στα Χανιά και τη Ρόδο για την 4η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Σούπερ Λίγκας 2.

Αναμέτρηση που δεν ανέδειξε νικητή με τις δύο ομάδες να μοιράζονται από ένα βαθμό στο τελικό 2-2 και να μένουν αήττητες. Μάλιστα τα «δελφίνια» έχουν μόνο ισοπαλίες καθώς αυτή της Τετάρτης ήταν η τέταρτη σε ισάριθμα ματς βρισκόμενα στη 10η θέση μαζί με τον Αστέρα Βλαχιώτη, ενώ η Ρόδος υποχώρησε στην 4η θέση, έχοντας 8 πόντους, στο -2 από την πρωτοπόρο ΑΕΚ Β’.

Αγωνιστικά πάντως το σύνολο του Νίκου Παπαδόπουλου ήταν καλύτερο στην αναμέτρηση, προηγήθηκε δις, είχε τις ευκαιρίες για τη νίκη, αλλά τελικά το δεύτερο τέρμα που δέχτηκε λίγο πριν το 90 αποδείχθηκε και καθοριστικό κρίνοντας εν τέλει και την αναμέτρηση των Περιβολίων.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά και στο 7’ είχαν την πρώτη τους ευκαιρία όταν από κόρνερ του Παναγιωτούδη, ο Τσαμούρης με κεφαλιά έστειλε την μπάλα άουτ. Η υπεροχή των Χανίων καρποφόρησε στο 27’ με τον Βάρκα από τα δεξιά να κάνει τη σέντρα προς την περιοχή και ο Μπαΐροβιτς με ιδανικό πλασέ εν κινήσει έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Το γκολ αυτό αφύπνισε τους Ροδίτες και δύο λεπτά μετά ο Μαρκόφσκι επιχείρησε να αιφνιδιάσει τον Κατσιμήτρο, αλλά ο πορτιέρο των Χανίων απέκρουσε την μπάλα με το πόδι. Οι Ροδίτες επέμειναν και έτσι δικαιώθηκαν στο 43’ φτάνοντας στο 1-1 όταν από κόρνερ του Μίγγου ο Σταματελόπουλος με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στην εστία του Κατσιμήτρου. Όμως δεν πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ αυτό καθώς στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Τριανταφυλλάκος με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ έκανε το 2-1.

Παρά το εις βάρος τους 2-1, οι παίκτες του Σωτήρη Αντωνίου μπήκαν καλύτερα στο β’ ημίχρονο και στο 49’ ο Αδαμάκης με σουτ εντός περιοχής είδε τον Κατσιμήτρο να αποκρούει την μπάλα, ενώ πέντε λεπτά μετά από σέντρα του Νικολόπουλου, ο Τσαμούρης αρχικά απέκρουσε, ο Μαρκόφσκι έγινε αποδέκτης της μπάλας, όμως το σουτ του πέρασε άουτ.

Στη μία ώρα αγώνα ο Μπαΐροβιτς για τα Χανιά βρήκε τον χώρο που ήθελε, όμως δεν έκανε καλό τελείωμα στέλνοντας την μπάλα πάνω από τα δοκάρια, ενώ ένα λεπτό μετά από σέντρα του Κάρλος ο Τριανταφυλλάκος με κεφαλιά είδε τον Θεοδωράκη να αποκρούει. Η μεγαλύτερη ευκαιρία της ομάδας του Νίκου Παπαδόπουλου χάθηκε στο 76’ όταν από τη σέντρα του Βασιλόγιαννη, ο Βασιλακάκης με κοντινή κεφαλιά έστειλε την μπάλα ελάχιστα άουτ.

Έτσι, αφού δεν έγινε το 3-1 στις ευκαιρίες των Χανίων, έγινε στο 80’ το 2-2 με ωραίο συνδυασμό του Μαρκόφσκι με τον Αδαμάκη ο οποίος με ένα δυνατό και ασύλληπτο σουτ έφερε το ματς στα ίσια. Το γκολ αυτό έφερε και την αντίδραση των γηπεδούχων με δύο ευκαιρίες που πέρασαν ανεκμετάλλευτες.

Αρχικά στο 90’ από πάσα του Μπαΐροβιτς, ο Κόλα με κοντινό πλασέ προσπάθησε για το 3-2, ωστόσο η μπάλα κόντραρε και πέρασε κόρνερ, ενώ από την εκτέλεση του με τον Κογιέτε, ο Παντεκίδης πήρε την κεφαλιά ωστόσο ο Σταύρος Καψάλης απομάκρυνε τον κίνδυνο, ενώ ένα λεπτό μετά από σέντρα ξανά του Κογιέτε, ο Τσαμούρης με κεφαλιά έστειλε την μπάλα άουτ στην τελευταία ευκαιρία των Χανίων.

Κίτρινες: 19’ Κάρλος - 13’ Καραγεώργης, 35’ Ρέτσος, 45’ Εντιαγέ, 56’ Νικολόπουλος

Διαιτητής: Μπακογιάννης (Αθηνών), Βοηθοί: Δέτση (Αθηνών), Δημόπουλος (Δυτικής Αττικής), 4ος: Τσαμούρης (Πειραιά)

ΧΑΝΙΑ (Νίκος Παπαδόπουλος): Κατσιμήτρος, Βάρκας (69′ Μ. Καψάλης), Πατάπης, Τσαμούρης, Παντεκίδης, Καμαρά (68′ Κογιέτε), Παναγιωτούδης, Κάρλος (84′ Κόλα), Τριανταφυλλάκος (62′ Βασιλακάκης), Βασιλόγιαννης, Μπαΐροβιτς.

ΡΟΔΟΣ (Σωτήρης Αντωνίου): Θεοδωράκης, Καραγεώργης, Ρέτσος (46′ Τσάβες), Μακρυδημήτρης (46′ Νικολόπουλος), Σάαντο (46′ Μαρτσάκης), Μίγγος, Μαρκόφσκι, Στ. Καψάλης, Εντιαγέ (86′ Χύσι), Σταματελόπουλος (86′ Βουργουντζής), Αδαμάκης.