29/03/2024
Μπάσκετ | Δευτέρα 22 Νοεμβρίου 2021 - 21:22

Ανάσταση Παναθηναϊκού μέσα στο ΣΕΦ επί του αυτοκτονικού Ολυμπιακού!

Τεράστια νίκη για τους «πράσινους» με 76-81 με τους Πειραιώτες να καταφέρνουν να χάνουν, αν και βρέθηκαν στο +14! * Διεύρυνε την αρνητική παράδοση απέναντι στο «τριφύλλι» ο Μπαρτζώκας, που βρέθηκε σε κακή βραδιά * Εκπληκτικός Νέντοβιτς και πολύ καλός Παπαπέτρου

Ήταν ντέρμπι με τα όλα του και όποιος δεν το πίστευε την… πάτησε όπως και ο Ολυμπιακός. Τρία χρόνια χωρίς την κόντρα των «αιωνίων» στο ελληνικό πρωτάθλημα μπάσκετ και ο Παναθηναϊκός φώναξε μέσα στο ΣΕΦ ότι υπάρχει!

Οι «πράσινοι» σε μια σεζόν, που είναι ουραγοί μέχρι τώρα στην Ευρωλίγκα… αναστήθηκαν το βράδυ της Δευτέρας (22/11) και πέτυχαν τεράστια νίκη επί των «ερυθρολεύκων» με 76-81!

Σπουδαία επικράτηση, πρωτίστως ψυχολογική, για τον ΠΑΟ απέναντι σε έναν πραγματικά αυτοκτονικό Ολυμπιακό, ο οποίος κατάφερε να χάσει αν και βρέθηκε ακόμα και στο +14 από τον αντίπαλο του.

Παράλληλα αυτή η ήττα διεύρυνε την αρνητική παράδοση, που έχει ο Γιώργος Μπαρτζώκας κόντρα στους «πράσινους» (πλέον το σκορ πήγε στο 8-13 για τον «αιώνιο»), με τον κόουτς των Πειραιωτών να μεταδίδει το άγχος του με λανθασμένες επιλογές…

Από την άλλη πλευρά των πάγκων, ο Δημήτρης Πρίφτης έδειξε αντανακλαστικά και δικαιώθηκε απόλυτα έχοντας βέβαια σε εκπληκτική κατάσταση τον Νέντοβιτς (χρωστούσε ένα ματς της προκοπής) μαζί με τον πολύ καλό Παπαπέτρου (προφανώς έβγαλε θετική αντίδραση στα «γαλλικά» που άκουσε από την εξέδρα).

Ο Ολυμπιακός μπήκε καλά στο ματς, αλλά ο Παναθηναϊκός στο δεύτερο δεκάλεπτο επανήλθε, καθώς μπλόκαραν τους γηπεδούχους με την ζώνη άμυνας. Οι «ερυθρόλευκοι» ανέκτησαν τις δυνάμεις τους και έδειξαν να «καθαρίζουν» το ματς στην τρίτη περίοδο, όπου λίγο πριν το φινάλε της βρέθηκαν και στο +14! Οι «πράσινοι», ωστόσο, στο τελευταίο 10λεπτο έκαναν επική ανατροπή και κατέκτησαν το ροζ φύλλο αγώνα, ισοφαρίζοντας στο 6-1 νίκες – ήττες στην Α1 όπως και οι Πειραιώτες μετά την ολοκλήρωση του ματς της 8ης αγωνιστικής.

Τα 10λεπτα: 14-15, 33-36 (ημίχρονο), 59-48, 76-81.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 3, Ντόρσεϊ 7 (1), Φαλ 17, Βεζένκοβ 19 (1), Παπανικολάου 5 (1), Λαρεντζάκης 5 (1), Σλούκας 10, Μάρτιν, Πρίντεζης 2, Ζαν-Σαρλ 4, ΜακΚίσικ 4

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Δημήτρης Πρίφτης): Πέρι 3, Μέικον 6 (2), Παπαγιάννης 8, Παπαπέτρου 13 (3), Γουάιτ 4, Καββαδάς, Κασελάκης 11 (1), Νέντοβιτς 24 (4), Έβανς 2, Σαντ-Ρος 10 (2).