29/03/2024
Πρωτάθλημα | Δευτέρα 22 Νοεμβρίου 2021 - 19:55

Στο τέλος ήρθε το πρώτο «πράσινο» διπλό...

Ο Παναθηναϊκός με δύο γκολ στο δίλεπτο 86'-87' νίκησε με 3-1 τη μαχητική Λαμία στο Πανθεσσαλικό * Φωνάζουν για το πέναλτι οι Φθιώτες

Έβαλε στοπ στα αρνητικά αποτελέσματα... Ο Παναθηναϊκός κέρδισε με 3-1 τη Λαμία, που ήταν τυπικά γηπεδούχος στο Πανθεσσαλικό Στάδιο τη Δευτέρα (22/11), για να καταγράψει στη 10η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας 1 το πρώτο φετινό του διπλό στο πρωτάθλημα.

Οι «πράσινοι» τα βρήκαν σκούρα ενάντια στους μαχητικούς Φθιώτες, όντας προβληματικοί στο α' ημίχρονο και αδύναμοι να διασπάσουν την καλά οργανωμένη άμυνα της ομάδας του Μιχάλη Γρηγορίου, αλλά άλλαξαν την εικόνα τους στο δεύτερο μέρος και η υπεροχή τους καρποφόρησε με τρία γκολ, με τα δύο τελευταία να έρχονται στο δίλεπτο 86'-87'.

Για τους «κυανόλευκους», πάντως, προκύπτουν παράπονα για τη διαιτησία του Κουμπαράκη αναφορικά κυρίως με το πέναλτι με το οποίο έγινε το 1-2, σε ένα παιχνίδι όπου αμφότεροι οι αντίπαλοι είδαν αρκετούς παίκτες να αποχωρούν τραυματίες (Τζανδάρης, Μπεχαράνο και Μανούσος για τη Λαμία, Καρλίτος και Λούντκβιστ για τον ΠΑΟ).

Η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς, που είχε κορυφαίους τους Βιγιαφάνιες και Λούντκβιστ, έπιασε τον Βόλο στην 6η θέση με 14 βαθμούς, παραμένουν 11οι με 9 πόντους οι Φθιώτες.

Ανώτερος στο β' μέρος ο ΠΑΟ...

Το α' ημίχρονο κύλησε όπως το ήθελε η Λαμία, που με την άψογη ανασταλτική της λειτουργία δεν επέτρεπε στους φιλοξενούμενους να πατήσουν περιοχή.

Είχαν ανούσια κατοχή μπάλας οι παίκτες του Γιοβάνοβιτς, δεν δημιουργούσαν ευκαιρίες και στο 35' βρέθηκαν και πίσω στο σκορ από την ωραία κεφαλιά του Αραμπούλι.

Στο β' ημίχρονο, ωστόσο, ο Βιγιαφάνιες με τον Λούντκβιστ οργάνωσαν καλύτερα το παιχνίδι του «τριφυλλιού» και από τη δική τους συνεργασία ήρθε στο 56' η ισοφάριση με το δυνατό σουτ του δεύτερου.

Η Λαμία δεν ήταν πλέον συμπαγής αμυντικά, άνοιξε το παιχνίδι και ο Παναθηναϊκός ήταν ανώτερος, για να φτάσουμε στη φάση του 84' και στον καταλογισμό του πέναλτι για μαρκάρισμα του Τζανετόπουλου από πίσω στον Μαουρίσιο.

Ο Μακέντα ευστόχησε από την άσπρη βούλα στο 86' κι ένα λεπτό αργότερα, με τους Φθιώτες να έχουν αποσυντονιστεί, ήρθε και το 1-3 με το κοντινό σουτ του Μαουρίσιο.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Κουμπαράκης του Συνδέσμου Κυκλάδων με βοηθούς την Κουρομπύλια του Συνδέσμου Δυτικής Αττικής και τον Φωτόπουλο του Συνδέσμου Αθηνών. Διαιτητής VAR ήταν ο Τσακαλίδης του Συνδέσμου Χαλκιδικής και βοηθός ο Φωτιάς του Συνδέσμου Πέλλας.

Κίτρινες: 39' Σάρλια - 85' Προβυδάκης, 90' Μανούσος.

ΛΑΜΙΑ (Μιχάλης Γρηγορίου): Γκαραβέλης,, Αντέτζο, Τζανετόπουλος, Μαζουλουξής, Προβυδάκης, Τζανδάρης (18' λ. τρ. Τιρόνε), Μπεχαράνο (73' λ. τρ. Σκόνδρας), Γκέντσογλου, Άνχελ Μαρτίνεθ, Αραμπούλι (70' Τσούκαλος), Μανούσος.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Χουάνκαρ, Βέλεθ, Σάρλια, Πέρεθ, Λούντκβιστ (77' λ. τρ. Αϊτόρ), Χατζηγιοβάνης (64' Παλάσιος), Βιτάλ (77' Μαουρίσιο), Βιγιαφάνιες, Καρλίτος (28' λ. τρ. Μακέντα).