26/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 21 Νοεμβρίου 2021 - 17:48

Χαμογέλασε η Ξάνθη...

Δίκαιη νίκη με 1-0 επί του Θεσπρωτού για τους Θρακιώτες

To πρώτο τρίποντο στον 1ο όμιλο της Σούπερ Λίγκας 2 πανηγύρισε την Κυριακή (21/11) η Ξάνθη, κερδίζοντας στα Πηγάδια τον Θεσπρωτό με 1-0 για την 3η αγωνιστική.

Στο ντεμπούτο του Νικου Κεχαγιά στη νέα του θητεία στον πάγκο οι Θρακιώτες ήταν ανώτεροι και με 4 βαθμούς βρίσκονται στην 5η θέση, με την ομάδα της Ηγουμενίτσας να μετρά 3 πόντους στη 10η θέση, γνωρίζοντας τη δεύτερη ήττα σε ισάριθμα εκτός έδρας παιχνίδια που έχει δώσει έως τώρα.

Σε ό,τι αφορά την εξέλιξη της αναμέτρησης, ο Μονρόζ στο 6' δοκίμασε με σουτ τα αντανακλαστικά του Κίναλη, που έδιωξε την μπάλα με τα πόδια, ενώ στο 11' ο Ιμπραΐμι σούταρε άστοχα.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Κίναλης απέκρουσε το σουτ του Γκινσάρι, στο 14' ο Δόρης έκανε ένα ωραίο ευθύβολο σουτ και η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι, για να απειλήσουν οι παίκτες του Χουάν Ραμόν Ρότσα στο 34', όταν ο Σαραντίδης βγήκε στην πλάτη της άμυνας των γηπεδούχων, αλλά την τελευταία στιγμή ο Γιακουμής βγήκε μακριά από την εστία του και του έκλεισε το οπτικό πεδίο.

Το μοναδικό τέρμα του ματς πέτυχε στο 50' ο Μονρόζ με κεφαλιά ύστερα από σέντρα του Τζανακάκη και διεκδίκηση της μπάλας από τον Ιμπραΐμι, ενώ στο 56' ο Κίναλης έκανε σωτήρια επέμβαση σε σουτ του Ιμπραΐμι.

Ο Κρητικός αστόχησε με πλασέ στο 74' από καλή θέση και μετά από πάσα του Πλατέλλα σε σημαντική ευκαιρία για ένα δεύτερο τέρμα των ακριτών, ενώ η τελευταία αξιοσημείωτη φάση καταγράφηκε ένα λεπτό αργότερα, με τον Κίναλη να κάνει άλλη μία απόκρουση σε σουτ του Γκινσάρι.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Τσιάρας του Συνδέσμου Καβάλας με βοηθούς τον Νατσιόπουλο του Συνδέσμου Μακεδονίας και τον Μπαλιάκα του Συνδέσμου Κοζάνης.

ΞΑΝΘΗ (Νίκος Κεχαγιάς): Γιακουμής, Μπάτζιος, Μιχαήλ, Τζανακάκης, Ουνγιαλίδης, Δόρης (76' Θυμιάνης), Γκόμεζ, Γκινσάρι (85' Παπάζογλου), Πλατέλλας, Μονρόζ (62' Κρητικός), Ιμπραΐμι.

ΘΕΣΠΡΩΤΟΣ (Χουάν Ραμόν Ρότσα): Κιναλης, Βαλέντε, Ντ' Αλέσιο, Γώγος, Γκανσιέρ, Λύγκας (76' Σταυρίδης), Κωνσταντίνου, Βαταμίδης, Σαραντίδης (65' Ρομέρο), Πατσέκο, Πούφλης (55' Στεργίου).