28/03/2024
Πρωτάθλημα | Σάββατο 20 Νοεμβρίου 2021 - 21:31

Δίκαιο Χ στη Νεάπολη

Ιωνικός και Αστέρας Τριπολης πάλεψαν για το τρίποντο, αλλά έμειναν στο 1-1 * Καλύτεροι οι Νικαιώτες στο α' ημίχρονο * Βρήκαν μπροστά τους τον Χουτεσιώτη στο β' οι Αρκάδες * Τραυματίστηκε ο Τουράμ

Ήθελαν τη νίκη και για αυτή μόχθησαν το βράδυ του Σαββάτου (20/11) Ιωνικός και Αστέρας Τρίπολης στο γήπεδο της Νεάπολης για τη 10η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Σούπερ Λίγκας 1.

Τελικά η μπίλια έκατσε στο Χ και έτσι Ιωνικός και Αστέρας μοιράστηκαν από έναν βαθμό στο τελικό 1-1 παραμένοντας παράλληλα ισόβαθμοι στους 10 πόντους, στην πρώτη χρονικά αναμέτρηση της ιστορίας τους.

Καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα του Δημήτρη Σπανού με κύριους εκφραστές τους Άοσμαν, Τουράμ, Ματσούκα και τους Ρομαό, Τσιγκρίνσκι εγγύηση στα μετόπισθεν θα μπορούσε να προηγείται σε αυτό, ωστόσο οι Αρκάδες από στατική φάση ισοφάρισαν πριν την ανάπαυλα και μάλιστα θα μπορούσαν στο δεύτερο ημίχρονο να φτάσουν στο 1-2, ωστόσο στις ευκαιρίες τους δήλωσε παρών ο Χουτεσιώτης.

Σίγουρα πάντως για το σύνολο του Μίλαν Ράσταβατς, που έμεινε για τρίτο σερί παιχνίδι μακριά από τη νίκη και δεν μπορούν να πάνε προς τα υψηλά πατώματα, φάνηκε για ακόμα ένα παιχνίδι το κενό που υπάρχει στην επίθεση όταν απουσιάζει ο Μπαράλες. Ο Αργεντινός άσος είναι υπερπολύτιμος για τους Αρκάδες κάτι που φάνηκε και το Σάββατο καθώς οι φάσεις που χάθηκαν ίσως να είχαν γίνει γκολ από τον 34χρονο επιθετικό.

Δυνατά μπήκαν οι γηπεδούχοι στην αναμέτρηση και στην πρώτη τους ουσιαστικά φάση άνοιξαν το σκορ. Ήταν το 14’ όταν ο Λένις από τα δεξιά έκανε ωραία σέντρα, η άμυνα του Αστέρα έχασε τον Τουράμ και ο Βραζιλιάνος επιθετικός με κοντινή κεφαλιά έκανε το 1-0. Η ομάδα του Μίλαν Ράσταβατς πήρε μέτρα στο γήπεδο ανέβασε την απόδοση και στο 21’ ζήτησε πέναλτι όταν ο Μπενίτο μονομάχησε με τον Ρομαό για την μπάλα με τον δεύτερο να μαρκάρει τον παίκτη των Αρκάδων, αλλά χωρίς αυτό το μαρκάρισμα να προκαλεί πτώση. Η φάση εξετάστηκε και από το VAR χωρίς να δοθεί κάποια παράβαση.

Τελικά, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν το γκολ στο 29’ όταν ο Τιλίκα με ωραία εκτέλεση φάουλ από τον άξονα που δεν μπορούσε να αποκρούσει ο Χουτεσιώτης, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1 το οποίο δεν άλλαξε μέχρι την ανάπαυλα. Τέσσερα λεπτά μετά ο σκόρερ των γηπεδούχων αποχώρησε τραυματίας με θλάση στον μηραίο. Στο 43’ ο Σίτο με ωραία ενέργεια από τον άξονα και σουτ είδε τον Χουτεσιώτη να μπλοκάρει, ενώ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων η κεφαλιά του Ντάλσιο πέρασε πάνω από την εστία του Τσιφτσή.

Καλύτερα μπήκαν στο δεύτερο ημίχρονο οι Αρκάδες και απείλησαν στο 48’ με την κεφαλιά του Μπενίτο και την μπάλα να περνά άουτ, όμως η αλλαγή του Δημήτρη Σπανού με τον Μάναλη αντί του Καμπράλ δυνάμωσε ξανά την επίθεση των γηπεδούχων και ο έμπειρος φορ στην πρώτη του επαφή με την μπάλα πάσαρε στον Ντάλσιο που σούταρε για να διώξει σε κόρνερ ο Τσιφτσής.

Το ματς ήταν ισορροπημένο μέχρι το 75’ και μέχρι εκείνο το σημείο είχαμε από μία φάση εκατέρωθεν. Αρχικά στη μία ώρα αγώνα ο Σόνι από πλάγια αριστερά έκανε το κοντινό σουτ με τον Χουτεσιώτη να διώχνει σε κόρνερ, ενώ στο 69’ ο Άοσμαν με ωραίο σουτ έστειλε την μπάλα λίγο άουτ από το δοκάρι του Τσιφτσή.

Ο Μίλαν Ράσταβατς βλέποντας το πρόβλημα μπροστά προχώρησε σε διπλή αλλαγή με τους Ιγκλέσιας, Γκαρσία να περνάν στο ματς και από το 78 και μετά χάθηκαν ευκαιρίες εκατέρωθεν. Στο 78’ και μετά από ωραία εναλλαγή της μπάλας από τους Νικαιώτες, ο Ντάλσιο με κάθετη βρήκε τον Άοσμαν και εκείνος με σουτ από πλάγια δεξιά έστειλε την μπάλα πάνω από την εστία. Ο Σύριος πρωταγωνίστησε και ένα λεπτό μετά όταν ο Τσιφτσής απέκρουσε δύσκολα το εκτός περιοχής σουτ του.

Και αφού δεν έγινε το 2-1, στα επόμενα λεπτά ο Αστέρας άγγιξε δις το 1-2 αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Στο 85’ και ενώ είχε προηγηθεί κόρνερ του Ιωνικού ο Σίτο έφυγε στην αντεπίθεση και σε τετ-α-τετ με τον Χουτεσιώτη ο οποίος απέκρουσε την μπάλα στο πλασέ του Ισπανού μέσου. Ένα λεπτό πριν τη συμπλήρωση του 90λεπτου και σε νέο τετ-α-τετ αυτή τη φορά με τον Κρέσπι, πάλι ο έμπειρος πορτιέρο του Ιωνικού ήταν εκεί αποκρούοντας την μπάλα. Τελευταία φάση στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων με την κεφαλιά του Ιγκλέσιας να περνά άουτ.

Άοσμαν, Τουράμ, Ματσούκας, Χουτεσιώτης οι καλύτεροι των γηπεδούχων, ενώ οι Σίτο, Άλβαρες, Τιλίκα και Τσιφτσής ξεχώρισαν από πλευράς Αστέρα.

Κίτρινες: 32’ Τσιγκρίνσκι, 64’ Ρομαό, 74’ Ματσούκας, 88’ Μύγας - 34’ Ριέρα, 70’ Καστάνιο, 88’ Σίτο

Διαιτητής: Καραντώνης (Ημαθίας), Βοηθοί: Πάτρας (Μακεδονίας), Καραγκιζόπουλος (Ημαθίας), 4ος: Σιδηρόπουλος (Δωδεκανήσου), VAR: Τζήλος (Λάρισας), AVAR: Νικολαΐδης (Μακεδονίας).

ΙΩΝΙΚΟΣ (Δημήτρης Σπανός): Χουτεσιώτης, Μύγας, Βαλεριάνος, Ρομαό, Τσιγκρίνσκι, Γκοτσούλιας, Ντάλσιο, Λένις (90+1’ Κιάκος), Άοσμαν, Καμπράλ (55’ Μάναλης), Τουράμ (33’ λ.τρ. Ματσούκας).

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μίλαν Ράσταβατς): Τσιφτσής, Καρμόνα (77’ Γκαρσία), Άλβαρες, Πίτσου, Καστάνιο, Βαλιέντε, Τιλίκα, Ριέρα (77’ Ιγκλέσιας), Σίτο, Σόνι (63’ λ.τρ. Κρέσπι), Μπενίτο.