Πρωτάθλημα | Σάββατο 20 Νοεμβρίου 2021 - 18:26

Ένταση, πάθος και ισοπαλία στο Καυτανζόγλειο

Στο 0-0 το παιχνίδι του Ηρακλή με τον ΠΑΟΚ Β’

Από ένα βαθμό μοιράστηκαν το απόγευμα του Σαββάτου (20/11) Ηρακλής και ΠΑΟΚ Β’ στη μεταξύ τους αναμέτρηση στο Καυτανζόγλειο για την 3η «στροφή» του 1ου ομίλου του πρωταθλήματος της Σούπερ Λίγκας 2.

Σε ένα ματς όπου η ένταση και το πάθος ήταν τα κύρια χαρακτηριστικά του και με τον Γηραιό ελαφρώς καλύτερο, το τελικό αποτέλεσμα (0-0) έφερε τη μοιρασιά στις δύο ομάδες με τον Ηρακλή να έχει τρεις βαθμούς από ισάριθμες ισοπαλίες και τους «ασπρόμαυρους» δύο.

Η ομάδα του Κώστα Γεωργιάδη μπήκε καλύτερα στο ματς και στο 6’ απείλησε με τον Άγγελο Παπαστεριανό το σουτ του οποίου πέρασε άουτ, ενώ στο 21’ ο αδελφός του, Μανώλης σούταρε άστοχα από το ημικύκλιο της περιοχής. Από την άλλη το σύνολο του Πάμπλο Γκαρσία ισορρόπησε μετά το ημίωρο, αλλά απείλησε μόλις μία φορά, στο 37’ εις διπλούν μάλιστα με τον Γκορντεζιάνι αρχικά και τον Τζίμα στη συνέχεια να μην μπορούν με σουτ να νικήσουν τον Παλαβράκη.

Δέκα λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι άγγιξαν το 1-0 αλλά ο Τόσκας με σουτ είδε τον Ταλιχμανίδη να κάνει σπουδαία επέμβαση κρατώντας ανέπαφη την εστία του. Με τη συμπλήρωση 77 λεπτών αγώνα ο Μανώλης Παπαστεριανός με κεφαλιά προσπάθησε για το γκολ, όμως στην κεφαλιά που επιχείρησε, η μπάλα πέρασε παράλληλα με την εστία του Ταλιχμανίδη. Τελευταία φάση, αυτή στο 90’ ξανά για τον Ηρακλή με τον Βιτίνιο να σουτάρει και την μπάλα να περνά ελάχιστα άουτ από το δοκάρι.

Διαιτητής: Μαλούτας (Ημαθίας), Βοηθοί: Παραφέστας (Λάρισας), Χριστοδούλου (Ημαθίας), 4ος: Λεωνίδας (Τρικάλων).

ΗΡΑΚΛΗΣ (Κώστας Γεωργιάδης): Παλαβράκης, Πανάγου, Κωστούλας, Μανωλάκης, Παπαστεργιανός Μ., Παπαστεργιανός Α., Τόμας (73’ Μασούρας), Παπαδόπουλος (46’ Πήλιος), Βιτίνιο, Τόσκα (88’ Καρτσαμπάς), Μπαστακός.

ΠΑΟΚ Β' (Πάμπλο Γκαρσία): Ταλιχμανίδης, Αποστολόπουλος, Καλουτσικίδης, Ίνγκασον, Παναγιώτου, Γιαξής, Σαλαμούρας, Χατζηστραβός (81’ Φασίδης), Τζίμας (74’ Πανίδης), Γαϊτανίδης (46’ Σπυρίδης), Γκορντεζιάνι (68’ Κουλούρης).