20/04/2024
Κύπελλο Ελλάδας | Τρίτη 26 Οκτωβρίου 2021 - 18:51

Πάλι στα πέναλτι προκρίθηκε η Αναγέννηση Καρδίτσας

Με 5-4 νίκησε την Καλλιθέα (0-0 καν. διάρκεια και παράταση), συνεχίζοντας στο Κύπελλο Ελλάδας

Το «εισιτήριο» για τους «16» του Κυπέλλου Ελλάδας εξασφάλισε την Τρίτη (26/10) η Αναγέννηση Καρδίτσας, κερδίζοντας με 5-4 στα πέναλτι την Καλλιθέα.

Το 90λεπτο και η ημίωρη παράταση στην έδρα των Θεσσαλών κύλησε χωρίς σκορ (0-0), με τους φιλοξενούμενους να έχουν σημαντική ευκαιρία στο 23' και με τον Γκέκα να νικά στο τετ α τετ τον Δούμτση.

Στο 30' ο Μπραμπίγια εκτέλεσε ένα φάουλ και ο Μπιανκόνι με κεφαλιά σημάδεψε το δοκάρι στη μεγαλύτερη ευκαιρία των «κιτρινόμαυρων», οι οποίοι ήταν πιο ψύχραιμοι στη διαδικασία των πέναλτι και πήραν την πρόκριση στον αγώνα της 5ης φάσης.

Ήταν, μάλιστα, η δεύτερη σερί πρόκριση της ΑΣΑ στη... ρώσικη ρουλέτα, αφού με τον ίδιο τρόπο είχε αποκλείσει στον 4ο γύρο τον Αλμωπό Αριδαίας.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Μαλούτας του Συνδέσμου Ημαθίας με βοηθούς τον Νατσιόπουλο του Συνδέσμου Μακεδονίας και τον Παραφέστα του Συνδέσμου Λάρισας.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ (Περικλής Αμανατίδης): Γκέκας, Γκόλιας, Λαρέα, Καρανίκας, Σταμόπουλος, Μπάλλας (60' Λαγός), Πλέγας (74' Βιδάλ), Πολίτης (60' Γκίνη), Μπραμπίγια, Μπιανκόνι (60' Κουτσιανικούλης), Αθανασιάδης.

ΚΑΛΛΙΘΕΑ (Λεωνίδας Βόκολος): Στρέζος, Κοντοχρήστος, Ρώσση (74' Τσιντώνης), Ευαγγέλου, Ρέντζας, Μπουλούλης, Χατζηδίμπας, Σαντάνα, Μουνιέ (74' Νάτσης), Δούμτσης, Μάλτσι (89' Ποζατζίδης).