19/04/2024
Γυναικείο ποδόσφαιρο | Τρίτη 21 Σεπτεμβρίου 2021 - 22:57

Έβγαλε αντίδραση η Εθνική ποδοσφαίρου γυναικών

Νίκη με 3-2 επί του Καζακστάν για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2023

Tο καλό της πρόσωπο έδειξε την Τρίτη (21/9) η Εθνική ποδοσφαίρου γυναικών, κερδίζοντας με 3-2 το Καζακστάν για τη 2η αγωνιστική του 9ου προκριματικού ομίλου του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2023.

Στο Παμπελοποννησιακό Στάδιο oι παίκτριες του Γιώργου Κυριαζή προηγήθηκαν με το γκολ της Σπυριδωνίδου στο 7', για να ισοφαρίσει η Μπορτνίκοβα στο 19ο λεπτό.

Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του α' ημιχρόνου η ελληνική ομάδα πήρε εκ νέου το προβάδισμα με αυτογκόλ της Αϊτίμοβα, για να σκοράρει ξανά η Σπυριδωνίδου στο 72' για το 3-1.

Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε η Κιργκιζμπάεβα στο 81', με την Εθνική να αφήνει πίσω την πρόσφατη συντριβή με 0-10 από τη Γαλλία.

ΕΛΛΑΔΑ: Βλασιάδου, Μίτκου (82' Γεωργίου), Γκάτσου, Σιδηρά, Γιαννακά, Σαρρή, Μωραΐτου (83' Στράντζαλη), Κακαμπούκη (73' Καλδαρίδου), Χαμαλίδου (61' Παλαμά), Μάρκου, Σπυριδωνίδου (73' Πούλιου).

ΚΑΖΑΚΣΤΑΝ: Σαρατόβτσεβα, Ντεμίντοβα, Μιασνίκοβα, Αϊτίμοβα, Μπούροβα (74' Τουρλιμπέκοβα), Ζανατάγεβα, Νουρούσεβα, Καϊρούλινα, Κιργκιζμπάεβα, Βλάσοβα (46' Ζουμαμπάικιζι), Μπορτνίκοβα.