28/03/2024
Αρχείο Σπορ | Πέμπτη 26 Αυγούστου 2021 - 14:16

Παραολυμπιακοί Αγώνες: Χάλκινο ο Δημήτρης Μπακοχρήστος στην άρση βαρών

Δεύτερο σερί ολυμπιακό μετάλλιο για τον Έλληνα πρωταθλητή

Μεγάλη επιτυχία για την Ελλάδα στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο καθώς την Πέμπτη (26/8) ο Δημήτρης Μπακοχρήστος κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στην άρση βαρών σε πάγκο.

Ο Έλληνας πρωταθλητής αγωνίστηκε στην κατηγορία των 54 κιλών και πραγματοποιώντας σπουδαία εμφάνιση ανέβηκε στο τρίτο σκαλί του βάθρου σηκώνοντας 165 κιλά. Ο Μπακοχρήστος είχε τρεις έγκυρες προσπάθειες στα 157, τα 163 και τα 165 κιλά, που του χάρισαν και το χάλκινο μετάλλιο.

Ο Μπακοχρήστος θα μπορούσε να κατακτήσει και το ασημένιο μετάλλιο, αλλά το έχασε από τον Γάλλο Μπουρλόν, ο οποίος είναι λίγα γραμμάρια πιο ελαφρύς (52.95 έναντι 53.10), καθώς και ο Μπουρλόν σήκωσε τα ίδια κιλά (165). Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Καζάκος Ντεγκτιάρεφ με 174 κιλά.

Τέλος, για τον Έλληνα πρωταθλητή αυτό ήταν το δεύτερο συνεχόμενο ολυμπιακό μετάλλιο μετά την τρίτη θέση το 2016 στο Ρίο, ενώ και για την Ελλάδα αυτό ήταν το τρίτο μετάλλιο μετά τα χάλκινα του Μιχαλεντζάκη στην κολύμβηση και του Τριανταφύλλου στην ξιφασκία.