04/05/2024
Μπάσκετ | Πέμπτη 26 Νοεμβρίου 2020 - 22:52

Πλήρωσε λάθη και απουσίες ο Ολυμπιακός

Ήττα στο ΣΕΦ με 90-76 από την Μπασκόνια για τους «ερυθρόλευκους»

Το έργο του Ολυμπιακού απέναντι στην φορμαρισμένη Μπασκόνια (2/2 στην διαβολοβδομάδα, με +18 και +21 επί Φενέρ και Παναθηναϊκού αντίστοιχα), ήταν εξ ορισμού δύσκολο, με τις απουσίες πέντε παικτών να το κάνει ουσιαστικά ακατόρθωτο, κάτι που φάνηκε και στο παρκέ του ΣΕΦ. Οι «ερυθρόλευκοι» έπεσαν στο 5-4 και είδαν τους Βάσκους να ανεβαίνουν στο 5-5 που τους βάζει για τα καλά στο παιχνίδι της πρώτης οκτάδας.

Ο Ολυμπιακός μπήκε στο παιχνίδι με όπλο του το τρίποντο στα πρώτα λεπτά, με τους Πρίντεζη και Σλούκα να ευστοχούν από την περιφέρεια, την Μπασκόνια , όμως ,να έχει ένα μικρό προβάδισμα δύο πόντων στο 5’ (8-10). Το γκολ – φάουλ του Φολ έφερε τους Ισπανούς στο +5 (8-13), με το γκολ – φάουλ του Πίτερς να γράφει το 15-23 του πρώτου δεκαλέπτου.

Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν την ίδια κακή εμφάνιση και στην δεύτερη περίοδο εκεί που έμπαιναν όλα για τους Βάσκους και εκείνος ήταν αρκετά άστοχος. Στη συνέχεια η κατάσταση ξέφυγε εντελώς και βρέθηκε να χάνει ακόμα και με 22 πόντους, ωστόσο στο τέλος του δευτέρου δεκαλέπτου ο Ολυμπιακός επέστρεψε και μείωσε τη διαφορά. Το τέλος του ημιχρόνου ήρθε με το σκορ στο 31-47. Στην τρίτη περίοδο ο Ολυμπιακός βελτίωσε την άμυνα του, πήρε ρίσκα και κατάφερε να ρίξει τη διαφορά κάτω από τους 10 (58-67).

Με την έναρξη της τέταρτης περιόδου, ο Βασίλης Σπανούλης χρεώθηκε ένα αμφισβητούμενο αντιαθλητικό φάουλ και αυτό θα το εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο η Μπασκόνια και έκανε ένα σερί 10-0. Η διαφορά μάλιστα έφτασε και πάλι στο +18. Ο Ολυμπιακός έκανε και πάλι ένα ξέσπασμα το οποίο όμως δεν ήταν αρκετό για να ανατρέψει το ματς. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ηττήθηκε με 76-90 και πλέον κοιτάζει το επόμενο παιχνίδι με την ΤΣΣΚΑ την επόμενη Πέμπτη στη Ρωσία.

Τα δεκάλεπτα: 15-23, 31-47, 58-67, 76-90

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας):
Λαρεντζάκης 6 (2), Κόνιαρης, Σπανούλης 7 (2/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 5 λάθη), Σλούκας 15 (2/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 5/7 βολές, 3 ασίστ), Μάρτιν 12 (5/8 δίποντα, 2/2 βολές, 8 ριμπάουντ), Πρίντεζης 15 (6/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Παπανικολάου 7 (1), Τζένκινς 2, ΜακΚίσικ 12 (4/5 δίποντα, 0/6 τρίποντα, 4/4 βολές, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 5 λάθη)

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Ιβάνοβιτς): Βιλντόσα 6 (1), Τζέκιρι 6 (5 ασίστ), Χένρι 17 (5/8 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 1/3 βολές, 6 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 3 κλεψίματα, 7 λάθη, Φαλ 7 (7 ριμπάουντ), Πίτερς 16 (3/4 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Ντράγκιτς 18 (4/5 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 1/2 βολές), Γκεντράιτις 6 (2/9 σουτ), Πολονάρα 14 (3/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ)