25/04/2024
Αγγλία | Κυριακή 22 Νοεμβρίου 2020 - 16:23

«Καθάρισε» η Έβερτον τη Φούλαμ

Η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι επικράτησε εκτός έδρας των αντιπάλων της με σκορ 3-2 επιστρέφοντας στις νίκες, για το πρωτάθλημα Αγγλίας

Δεν αγχώθηκε… Η Έβερτον επικράτησε την Κυριακή (22/11), της Φούλαμ εκτός έδρας με 3-2 για την 9η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ και συνεχίζει να είναι ψηλά στη βαθμολογία του πρωταθλήματος.

Οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν το πιο γρήγορο γκολ της χρονιάς με τον Κάλβερτ Λιούιν μόλις 42 δευτερόλεπτα μετά την έναρξη του αγώνα. Ο Ριντ ισοφάρισε με 1-1 στο 15’ της αναμέτρησης για τους γηπεδούχους, ωστόσο το σύνολο του Κάρλο Αντσελότι προηγήθηκε εκ νέου, πάλι με γκολ του Κάλβερτ Λιούιν στο 29’ ενώ ο Ντουκούρε έγραψε το 1-3 στο 35’ για τους φιλοξενούμενους. Σκορ με το οποίο έκλεισε και το ημίχρονο.

Στην επανάληψη το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι, ήταν να μειώσουν το σκορ σε 3-2 με γκολ του Λόφτους Τσικ στο 70’, και ενώ έχασαν και πέναλτι στο 67’ με τον Καβαλέιρο.

Πλέον η Έβερτον βρίσκεται με τη νίκη αυτή στην 6η θέση της βαθμολογίας του αγγλικού πρωταθλήματος με 16 βαθμούς, ενώ η Φούλαμ, παραμένει χαμηλά, στην 17η με 4 μόλις βαθμούς.

Τα αποτελέσματα της 9ης αγωνιστικής

Σάββατο (21/11)

Nιούκαστλ - Τσέλσι 0-2 (10' αυτ. Φερνάντες, 65' Έιμπραχαμ)

Άστον Βίλα - Μπράιτον 1-2 (47' Κονσά - 12' Γουέλμπεκ, 56' Μαρτς)

Τότεναμ - Μάντσεστερ Σίτι 2-0 (5' Σον, 65' Λο Σέλσο)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Γουέστ Μπρομ 1-0 (56' πέν. Μπρούνο Φερνάντες)

Κυριακή (22/11)

Φούλαμ - Έβερτον 2-3 (15' Ριντ, 70' Λόφτους Τσικ - 1', 29' Κάλβερτ Λιούιν, 35' Ντουκουρέ)

Σέφιλντ Γιουνάιτεντ - Γουέστ Χαμ (16.00)