26/04/2024
Ισπανία | Κυριακή 22 Νοεμβρίου 2020 - 11:47

Κούμαν: «Τι παραπάνω μπορώ να κάνω;»

Η Μπαρτσελόνα ηττήθηκε από την Ατλέτικο Μαδρίτης με 1-0 για το πρωτάθλημα Ισπανίας και ο Ολλανδός τεχνικός τόνισε πως είναι υπεύθυνος για τα αποτελέσματα των «μπλαουγκράνα»

Η Μπαρτσελόνα δεν τα πηγαίνει καθόλου καλά με τον Ρόναλντ Κούμαν αυτή την περίοδο στον πάγκο της, και η Ατλέτικο Μαδρίτης την βύθισε κι άλλο το βράδυ του του Σαββάτου (21/11), αφού την κέρδισε με 1-0, με τους «μπλαουγκράνα» πλέον να είναι στη 10η θέση της βαθμολογίας του ισπανικού πρωταθλήματος και τον προπονητή τους να εκφράζει την απογοήτευση του στη συνέντευξη Τύπου που ακολούθησε.

Ο Ολλανδός τεχνικός δήλωσε ότι κάθε φορά προσπαθεί να έχει μέσα στον αγώνα την καλύτερη δυνατή ενδεκάδα και δεν ξέρει τι άλλο να κάνει. Βέβαια, σημείωσε πως ο ίδιος είναι υπεύθυνος για την κατάσταση της Μπάρτσα.

Αναλυτικά ο Ολλανδός κόουτς είπε: «Είχαμε δύο πολύ καλές ευκαιρίες για να ισοφαρίσουμε. Δεν είναι αρκετό, συμφωνώ, αλλά είναι πάντα δύσκολο να δημιουργήσεις ευκαιρίες απέναντι σε ομάδες όπως η Ατλέτικο. Η άμυνα μας ήταν καλή, είναι δύσκολο αμέσως να είσαι σε ένα σημείο όταν χάνεις την μπάλα.

Το γκολ της Ατλέτικο προήλθε από δικό μας λάθος. Το παιχνίδι ήταν στο 47ο (2ο λεπτό καθυστερήσεων πρώτου ημιχρόνου), είχαμε την μπάλα, ήμασταν στο 0-0 και μετά κάναμε το λάθος και έγινε το 1-0. Δεν έπρεπε να συμβεί. Όπως κάθε προπονητής είμαι υπεύθυνος. Ξέρουμε πως πρέπει να βελτιώσουμε τα αποτελέσματα μας. Δουλεύουμε, προσπαθώ να βάλω την καλύτερη διαθέσιμη ομάδα σε κάθε αγώνα. Τι παραπάνω μπορώ να κάνω;».