16/04/2024
Πρωτάθλημα | Σάββατο 21 Νοεμβρίου 2020 - 21:31

Το τρίποντο ο Ολυμπιακός, αλλά να μην το πει ούτε του… παπά!

Οι νταμπλούχοι των πολλαπλών απουσιών επικράτησαν πολύ δύσκολα του Παναθηναϊκού με 1-0 * Οι Πειραιώτες παίζοντας μόνοι τους αρχικά εκμεταλλεύτηκαν την μη… κάθοδο των «πράσινων» στα πρώτα 25 λεπτά και σκόραραν με τον Φορτούνη * Στο μισό γήπεδο έπαιξε τους «ερυθρόλευκους» στο β’ ημίχρονο το «τριφύλλι», που έχασε ευκαιρίες και άξιζε το Χ

Του ΔΗΜΗΤΡΗ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ

Όση ατυχία έφεραν στον Ολυμπιακό οι προηγούμενες ημέρες με τις τέσσερις πρωτοκλασάτες απουσίες (Βαλμπουενά, Χολέμπας από τραυματισμούς, Ελ Αραμπί, Χασάν από κορωνοϊό), αντιστρόφως τόση τύχη του δόθηκε στο ματς με τον Παναθηναϊκό! Έτσι οι νταμπλούχοι Ελλάδας της περασμένης σεζόν, κατάφεραν και πήραν το τρίποντο με 1-0 επί του «αιώνιου» αντιπάλου στο άδειο «Γ. Καραϊσκάκης» το βράδυ του Σαββάτου (21/11) στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας 1, αλλά να μην το πουν ούτε του… παπά!

Υπερβολή; Καθόλου… Γιατί οι «ερυθρόλευκοι» στάθηκαν τυχεροί στο β’ ημίχρονο απέναντι στους «πράσινους», που εν τέλει άξιζαν την ισοπαλία, αλλά δεν κατάφεραν να την πάρουν μένοντας με το παράπονο μιας ήττας σε ντέρμπι, την οποία κάλλιστα μπορούσαν να αποφύγουν.

Για να είμαστε απόλυτα σωστοί, πάντως, θα πρέπει να υπογραμμίσουμε ότι ο Παναθηναϊκός στην πραγματικότητα «πλήρωσε» τη δική του απουσία από το γήπεδο στο ξεκίνημα της αναμέτρησης. Κι αυτό διότι ο Ολυμπιακός στα πρώτα 25 λεπτά έκανε ό,τι ήθελε μέσα στον αγωνιστικό χώρο απέναντι σε έναν… ανύπαρκτο αντίπαλο, που δεν είχε κατ’ ουσία βγει από τα αποδυτήρια, μην μπορώντας μέχρι εκείνο το σημείο να περάσει ούτε τη σέντρα! Σε αυτό το διάστημα οι ποδοσφαιριστές που Πέδρο Μαρτίνς, έβγαλαν τις αρετές τους, κυριάρχησαν και κατάφεραν να σκοράρουν με τον Κώστα Φορτούνη (έπαιξε μπροστά) στο 21’, τέρμα που έμελλε να κρίνει το ματς.

Το… ευκολάκι έγινε θρίλερ

Το ματς ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να δείχνει ότι είναι το απόλυτο αφεντικό του αγώνα. Οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν με διάθεση να «πατήσουν» τον Παναθηναϊκό, που αγνοήθηκε σαν να μην βγήκε από τα αποδυτήρια.

Όλο αυτό το σκηνικό κράτησε μέχρι το 25’ και αφού μετά από φάση διαρκείας ο Φορτούνης με ωραίο σουτ από το ύψος του πέναλτι είχε γράψει το 1-0.

Όποιος έβλεπε το ματς μέχρι εκείνο το σημείο ανέμενε μια εύκολη και ενδεχομένως με μεγάλο σκορ νίκη των Πειραιωτών.

Μετά το γκολ, ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι σαν να «ξύπνησαν», εμφανίστηκαν στο γήπεδο, πέρασαν το κέντρο, έκαναν την πρώτη τους τελική και απείλησαν από μια στημένη φάση σε ένα πρώτο μισό, ωστόσο, που ο Ολυμπιακός δικαιότατα ήταν μπροστά στο σκορ.

Ωστόσο στο β’ ημίχρονο η εικόνα άλλαξε τελείως… Ήταν ένα άλλο ματς! Ο Παναθηναϊκός δεν βελτιώθηκε απλά, ήταν πολύ καλύτερος, πίεσε, έκλεισε τον Ολυμπιακό στο μισό γήπεδο και όσο περνούσε η ώρα τόσο πίστευε ότι θα γίνει το 1-1.

Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν κακοί, αγνώριστοι (με όλες τις δικαιολογίες φυσικά της κούρασης από τις υποχρεώσεις των διεθνών και των απουσιών) με συνέπεια η αναμέτρηση να μετατραπεί σε θρίλερ.

Έπαιξαν με τη φωτιά οι Πειραιώτες αλλά δεν το πλήρωσαν σε τουλάχιστον τρεις μεγάλες ευκαιρίες των «πράσινων», αρχικά με τον Χατζηγιοβάνη στο 59’, εν συνεχεία με τον Μακέντα στο 77’ και εν τέλει στο 90’+4 με τον Καρλίτος (αν και από θέση οφσάιντ στο ξεκίνημα της φάσης που δεν δόθηκε όμως).

Το 1-0 δεν άλλαξε, λοιπόν, με τον Ολυμπιακό να παίρνει μια πολύ δύσκολη νίκη γοήτρου, αλλά και ουσίας, αφού έτσι διατηρείται στην κορυφή της βαθμολογίας με 19 πόντους σε επτά ματς ότι κι αν κάνει ο Άρης στο δικό του ματς στο Αγρίνιο με τον Παναιτωλικό την Κυριακή (22/11).

Για τους νικητές, που πήραν σπουδαίο τρίποντο όπως εξελίχθηκε και εξαιτίας των ειδικών συνθηκών, ο Ραφίνια (έπαιξε σαν έφηβος), ο Ενβιλά, ο Σισέ, ο Σα (όπου χρειάστηκε ήταν εκεί) και ο Σεμέδο ήταν οι καλύτεροι.

Αντιστοίχως για τους ηττημένους (έμειναν στους 9 βαθμούς σε ισάριθμα ματς) οι Καρλίτος, Μαουρίσιο, Χατζηγιοβάνης (εκνευρίστηκε ανοιχτά όταν αντικαταστάθηκε), Ζαγορίτης, Κουρμπέλης συνθέτουν τη πεντάδα των κορυφαίων.

Χωρίς προβλήματα η διαιτησία του Ντίας (Πορτογαλία). Βοηθοί: Ταβάρες (Πορτογαλία), Σοάρες (Πορτογαλία). Τέταρτος: Βάτσιος (Δυτικής Αττικής).

VAR: Ευαγγέλου (Αθηνών). ΑVAR: Τριανταφύλλου (Αρκαδίας).

Κίτρινες: 35’ Ενβιλα, 89’ Μπουχαλάκης - 41’ Χουάνκαρ, 57’ Σάντσες, 85’ Βιγιαφάνιες

OΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (ΠέδροΜαρτίνς): Σα, Ντρέγκερ, Ραφίνια, Σεμέδο, Σισέ, Εμβιλά, Μπουχαλάκης, Καμαρά (78' Πέπε), Μασούρας (87' Λοβέρα), Ραντζέλοβιτς (66' Σουντανί), Φορτούνης (87' Ανδρούτσος).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Λάζλο Μπόλονι): Διούδης, Ζαγαρίτης, Σάντσες, Σένκεφελντ (46’ Αλεξανδρόπουλος), Πούγγουρας, Κουρμπέλης, Μαουρίσιο, Χατζηγιοβάνης (63' Bιγιαφάνιες), Χουάνκαρ (46’ Σαβιέρλ.τρ 90'+1 Mολό), Μακέντα, Καρλίτος.