20/04/2024
Μπάσκετ | Σάββατο 21 Νοεμβρίου 2020 - 20:36

Πρώτη νίκη με άγχος για τον Προμηθέα

Οι Αχαιοί επικράτησαν του ΠΑΟΚ με 83-80

Mετά από τέσσερις αναβολές αγώνων του ο Προμηθέας έδωσε το Σάββατο (21/11) το πρώτο φετινό του παιχνίδι στην Βasket League, κερδίζοντας με 83-80 τον ΠΑΟΚ για την 5η αγωνιστική.

Στο «Δ. Τόφαλος» οι Αχαιοί έκλεισαν στο +7 το α' ημίχρονο (43-36), ενώ στο 30' είχαν προβάδισμα οκτώ πόντων (62-54).

Ωστόσο, έβγαλε αντίδραση ο «Δικέφαλος του Βορρά» στο τελευταίο δεκάλεπτο και βρέθηκε στο +2 (66-68), αλλά οι γηπεδούχοι πήραν σημαντικά καλάθια από τον Μίλερ και κράτησαν τελικά το ροζ φύλλο, έστω και με άγχος.

Ο Αγραβάνης με 24 πόντους και 10 ριμπάουντ και ο Μάντζαρης με 16 πόντους, 5 ριμπάουντ και 8 ασίστ ήταν οι καλύτεροι για την ομάδα του Μάκη Γιατρά.

Τέρνερ και Λοβ με 15 και 14 πόντους αντίστοιχα ξεχώρισαν για τους «ασπρόμαυρους», που έχουν ματς λιγότερο και ρεκόρ 1-3.

Τα δεκάλεπτα: 26-23, 43-36, 62-54, 83-80

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Αγκμπελέσε 9 (1), Αγραβάνης 24 (4) Μάντζαρης 16 (2), Μίλερ 9 (1), Μαντζούκας, Λούντζης 12 (1), Τζέιμς 5, Γκάρετ 4, Φαγιέ 4, Χριστοδούλου.

ΠΑΟΚ (Μέξας): Μπιτς 3 (1), Γκρίφιν 9 (3), Κακλαμανάκης 5, Τέρνερ 15 (3), Μήτρου Λονγκ 5 (1), Λαβ 14 (2), Τσαλμπούρης 15 (1), Μαργαρίτης 4, Καμπερίδης, Παπαντωνίου 10.