28/03/2024
Πρωτάθλημα | Σάββατο 21 Νοεμβρίου 2020 - 19:16

Στο Χ η μάχη του Περιστερίου

Ο Απόλλων Σμύρνης ξεκινώντας εξαιρετικά σε κάθε ημίχρονο προηγήθηκε δύο φορές, αλλά ισοφαρίστηκε στο τελικό 2-2 με τον Ατρόμητο * Επιρρεπείς στα πέναλτι οι παίκτες της «Ελαφράς Ταξιαρχίας» με τους γηπεδούχους να σκοράρουν δις από τη βούλα * Με χρήση VAR δόθηκε από τον Τζήλο η δεύτερη παράβαση που προκάλεσε τα παράπονα των φιλοξενούμενων

Το πάλεψαν αμφότεροι, αλλά τελικά προέκυψε ισοπαλία... Στο 2-2 έμειναν το Σάββατο (21/11) στο Περιστέρι ο Ατρόμητος και ο Απόλλων Σμύρνης για την 9η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας 1, αποτέλεσμα που εν πολλοίς μοιάζει δίκαιο.

Η «Ελαφρά Ταξιαρχία» μπήκε εξαιρετικά και στα δύο ημίχρονα, βρήκε ισάριθμα γκολ, αλλά οι γηπεδούχοι απάντησαν δύο φορές από την άσπρη βούλα και απέφυγαν μια τρίτη εντός έδρας ήττα.

Οι παίκτες του Γιώργου Παράσχου φώναξαν για το δεύτερο πέναλτι, μια φάση πάντως δύσκολη, από αυτές που γίνονται σε πολλές περιπτώσεις στους αγώνες και ήταν στη διακριτική ευχέρεια του διαιτητή Τζήλου για το αν θα υποδείκνυε παράβαση, κάτι που συνέβη εντέλει και με τη συνδρομή του VAR.

Είναι λογικό, λοιπόν, να υπάρχουν πίκρα και παράπονα στον Απόλλωνα για τα πέναλτι που δίνονται φέτος με μεγάλη ευκολία εναντίον τους, αλλά και οι ίδιοι οι ποδοσφαιριστές θα πρέπει να μην δίνουν δικαιώματα και να αυτοπροστατεύονται, καθώς στο πρώτο πέναλτι ενήργησε λανθασμένα ο Ντομίνγκες, κάνοντας χέρι.

Χριστοδουλόπουλος και Γκάλο ξεχώρισαν για την ομάδα του Νταμίρ Κάναντι, που με 12 βαθμούς είναι στην 6η θέση, ο Μπεντινέλι ήταν ο κορυφαίος των φιλοξενούμενων σε διάρκεια, διακρίθηκαν και οι Μουνιέ, Ιωαννίδης και Βέρχουλστ, με τον Απόλλωνα να μετρά 4 πόντους στη 14η θέση, με δύο αγώνες λιγότερους.

Δεν εκμεταλλεύθηκε το μομέντουμ μετά το 1-2 η «Ελαφρά Ταξιαρχία»...

Η «Ελαφρά Ταξιαρχία» έκανε εκρηκτικό ξεκίνημα, απείλησε με τον Ιωαννίδη στο 2' και δύο λεπτά αργότερα άνοιξε το σκορ με τον Φατιόν, αιφνιδιάζοντας τον Ατρόμητο, που άργησε να μπει στο παιχνίδι.

Ανέβασαν την απόδοσή τους οι παίκτες του Κάναντι μετά το 25' και ισοφάρισαν με το εύστοχο πέναλτι του Μανούσου στο 37', για να προκύψει έτσι το 1-1 του α' ημιχρόνου.

Το δεύτερο μέρος ήταν βγαλμένο από... καρμπόν, καθώς πάλι μπήκαν δυνατά οι παίκτες του Παράσχου και στο 47' έγινε το 1-2 από τον Ιωαννίδη, με τους φιλοξενούμενους όμως να μην εκμεταλλεύονται το μομέντουμ, για να φτάσουν σε ένα τρίτο τέρμα και να «καθαρίσουν» το διπλό.

Οι Περιστεριώτες, λοιπόν, σταδιακά αύξησαν την πίεσή τους στα αντίπαλα καρέ και με τη νέα εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μανούσου στο 72ο λεπτό διαμορφώθηκε το τελικό αποτέλεσμα.

Από το 75' και μετά έπεσε ο ρυθμός, ο Ραμπέγιο στο 90' είχε μια καλή ευκαιρία για τον Ατρόμητο, με το 2-2 να μην αλλάζει μέχρι το σφύριγμα της λήξης.

Ένα Χ που άφησε τους φιλοξενούμενους με διαμαρτυρίες για το δεύτερο πέναλτι του Τζήλου στο τράβηγμα του Κιτόκο σε Χριστοδουλόπουλο, αλλά και γιατί δεν πήραν κάτι περισσότερο σε ένα ματς που κέρδισαν τις εντυπώσεις. Από την άλλη, για τους γηπεδούχους σε ένα περισσότερο κακό παιχνίδι ο βαθμός δεν ήταν τόσο άσχημος...

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Τζήλος του Συνδέσμου Λάρισας με βοηθούς τον Φωτόπουλο του Συνδέσμου Αθηνών και τον Κωνσταντόπουλο του Συνδέσμου Κορινθίας. Υπεύθυνος διαιτητής VAR ήταν ο Παπαδόπουλος του Συνδέσμου Μακεδονίας και βοηθός από τον ίδιο Σύνδεσμο ο Πάτρας.

Κίτρινες: 12' Mάτιτς, 22' Γκαλβάο, 78' Ραμπέγιο, 83' Σάλομον - 36' Ντομίνγκες, 45' Φατιόν, 63' Μπρούσιτς, 70' Κιτόκο.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Νταμίρ Κάναντι): Γιαννιώτης, Γκάλο, Κιβρακίδης (87' Τομάσεβιτς), Γούτας, Γκαλβάο, Σάλομον (87' Ούμπιντες), Χαρίσης (58' Μπουσούλατζιτς), Χριστοδουλόπουλος, Μανούσος, Μάτιτς (58' Ραμπέγιο), Κωτσόπουλος (78' Ενσικουλού).

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Γιώργος Παράσχος): Βέρχουλστ, Μπρούσιτς, Λισγάρας, Ντομίνγκες, Μπαξεβανίδης, Φατιόν (81' Σλίβκα), Κολ (81' Φερνάντεθ), Χουχούμης (60' Τσαμπούρης), Μουνιέ (60' Κιτόκο), Μπεντινέλι, Ιωαννίδης (88' Ντάουντα).