26/04/2024
Πρωτάθλημα | Σάββατο 21 Νοεμβρίου 2020 - 17:03

2-2 με πολύ VAR στο «Αθανάσιος Διάκος»

Άγγιξε την παρθενική της νίκη η Λαμία, αλλά δεν τα κατάφερε κόντρα στον Αστέρα Τρίπολης * Οι Αρκάδες προηγήθηκαν, με τους Φθιώτες να κάνουν την ανατροπή, αλλά να ισοφαρίζονται * Ένα πέναλτι δόθηκε κι ένα δεν δόθηκε μέσω τεχνολογίας στους γηπεδούχους

Παρέμεινε στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα η Λαμία το μεσημέρι του Σάββατου (21/11), καθώς αναδείχτηκε ισόπαλη 2-2 με τον Αστέρα Τρίπολης στο «Αθανάσιος Διάκος» για την 9η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας 1.

Ήταν ένα ματς που είχε τέσσερα γκολ, δύο πέναλτι και πολύ VAR. Συγκεκριμένη εξέλιξη του αγώνα, ειδικά μετά το 40’ ήταν συναρπαστική, με το VAR να παίζει τον δικό του ρόλο στις αποφάσεις του διαιτητή Τσαγκαράκη για δύο πέναλτι, αλλά και για ένα ακόμη που δεν καταλόγισε.

Ο Μπαράλες στο 41’ άνοιξε το σκορ για τους Αρκάδες με πέναλτι, αλλά στο 56’ ο Ντέλετιτς ισοφάρισε με τον ίδιο τρόπο σε 1-1. Ο Τσούκαλος που μπήκε νωρίτερα ως αλλαγή, στο 69’ έκανε την ανατροπή για τη Λαμία και το 2-1, αλλά στο 78’ ο Ριέρα ισοφάρισε εκ νέου για τον Αστέρα Τρίπολης σε 2-2.

Οι Φθιώτες αγνοούν την νίκη σε επτά σερί αγωνιστικές με απολογισμό δύο ισοπαλίες και πέντε ήττες. Ενώ οι Αρκάδες βρίσκονται στην έκτη θέση της βαθμλογίας με έντεκα βαθμούς.

Ο Αστέρας Τρίπολης είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης και πίεζε για ένα γκολ, αλλά η καλοστημένη άμυνα των γηπεδούχων δεν τους επέτρεπε να γίνουν απειλητικοί. Στο 19’, οι Αρκάδες ήταν εκείνοι που απείλησαν πρώτοι, όταν ο Ριέρα έκανε την σέντρα από τα αριστερά και ο Μουνάφο έπιασε το σουτ στην κίνηση με το εξωτερικό, αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Επασί. Πέντε λεπτά μετά, οι γηπεδούχοι άγγιξαν το 1-0 με τον Αραμπούλι, όταν ο Γεωργιανός επιθετικός έφυγε από δεξιά και έκανε το σουτ με το αριστερό, αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι της εστίας του Παπαδόπουλου.

Δεν βρήκε το γκολ η Λαμία και το βρήκαν στο 41’ οι Πελοποννήσιοι με την έυστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μπαράλες μετά από χέρι του Αντέτζο στη σέντρα του Ριέρα. Η φάση μαλίστα ελέγχτηκε και από το VAR. Αυτό ήταν και η τελευταία σπουδαίο στιγμή στο πρώτο ημίχρονο με τον Αστέρα να προηγείται με πέναλτι του Μπαράλες χωρίς ουσιαστικά να έχει απειλήσει.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Φθιώτες έφθασε τόσο στην ισοφάριση, όσο και στην ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο. Στο 50’, ο Ντέλετιτς επιχείρησε να μπει μέσα στην περιοχή, αλλά τον μάρκαρε αντικανονικά ο Μουνάφο. Ο Τσαγκαράκης έδειξε πέναλτι, αλλά χρειάστηκε να περάσουν 6 λεπτά μέχρι να επικυρωθεί η απόφαση από το VAR. Ο Ντέλετιτς στο 56’ νίκησε από τα 11 βήματα τον Παπαδόπουλο και ισοφάρισε σε 1-1.

H ομάδα του Μπάμπη Τεννέ απέκτησε ψυχολογία και πίεσε ψηλά, ψάχνοντας το γκολ της ανατροπής. Το οποίο ήρθε στο 69’, όταν ο Τσούκαλος που μόλις είχε μπει στο ματς, γύρισε προ του Πασαλίδη και με εξαιρετικό σουτ με το αριστερά νίκησε τον Παπαδόπουλο, κάνοντας το 2-1 και την ολική ανατροπή. Μετά το γκολ των γηπεδούχων, οι Αρκάδες ανέκτησαν την κατοχή της μπάλας και πίεζαν ψηλά για την ισοφάριση. Στο 78’, ο Τασουλής έκανε το σουτ αριστερά εντός περιοχής, ο Επασί απομάκρυνε στιγμιαία, αλλά ήρθε ο Ριέρα και πλάσαρε τον Γαλλοκαμερουνέζο κίπερ γιας το 2-2.

Στη συνέχεια, το παιχνίδι απέκτησε μία άγρια ομορφιά και στο 90+1’ σε σέντρα του Μπαχανάκ, η μπάλα βρήκε στο χέρι του Ιγκλέσιας. Ο διαιτητής Τσαγκαράκης έδωσε αρχικά πέναλτι, αλλά μετά από συνεννόηση με το VAR, το πήρε πίσω και έδωσε φάουλ εκτός περιοχής. Στα τελευταία λεπτά, οι δύο ομάδες έψαξαν το γκολ, αλλά δεν κατάφεραν να σκοράρουν και το 2-2 ήταν το τελικό αποτέλεσμα.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Τσαγκαράκης του Συνδέσμου Χανίων, με βοηθούς τους Κόλλια από τον Σύνδεσμο Ηπείρου και Γεωργακόπουλος από τον Πειραιά. Υπεύθυνος VAR ήταν ο Παπαπέτρου του Συνδέσμου Αθηνών με ΑVAR τον Απτόσογλου από την Αθήνα.

Κίτρινες: Μπαράλες 61’, Κώτσιρας 68’, Σκόνδρας 75’, Μπεχάρανο 86’, Ρόμανιτς 96’, Τασουλής 90+10’

ΛΑΜΙΑ (Μπάμπης Τεννές): Επασί, Σκόνδρας, Αντέτζο, Ασίγκμπα, Μπαχανάκ - Ρόμανιτς, Μπουλούλης (99’ Σαραμαντάς), Μπεχαράνο, Αραμπούλι (66’ Τσούκαλος), Καραμάνος, Ντέλετιτς (79’ Βασιλακάκης).

Αστέρας Τρίπολης (Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Κώτσιρας, Σουάρεθ, Πασαλίδης, Τασουλής, Μουνάφο (75’ Μπ. Φερνάντεθ), Βαλιέντε (88’ Ιγκλέσιας), Σίτο (75’ Γκόμες), Ριέρα (88’ Αλί Μπαμπά), Κρέσπι (66’ Τιλίκα),Μπαράλες.