25/04/2024
Μπάσκετ | Πέμπτη 19 Νοεμβρίου 2020 - 23:24

Λευκή πετσέτα στο φινάλε και βαρύ -21 στη Βιτόρια για τον ΠΑΟ

Παραδόθηκε στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός και γνώρισε την τέταρτη σερί ήττα του, χάνοντας από την Μπασκόνια με 93-72

Δεν έχασε απλά, πέταξε… λευκή πετσέτα. Κι αυτό είναι που προβληματίζει. Ο λόγος για τον Παναθηναϊκό, που παραδόθηκε άνευ όρων στο φινάλε στη Βιτόρια και έχασε με το βαρύ 93-72 από τη Μπασκόνια το βράδυ της Πέμπτης (19/11) για τη 10ή αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Αυτή ήταν η τέταρτη σερί ήττα (κάτι που συνέβη και πέρσι) των «πράσινων» με το φετινό ρεκόρ να τρέχει με το αρνητικό 2-6 πια…

Οι παίκτες του Γιώργου Βόβορα ξεκίνησαν καλά το ματς, προηγήθηκαν στην πρώτη περίοδο, αλλά μετά άρχισαν τα προβλήματα. Τα πολλά λάθη, και η κακή άμυνα εξάτμισαν τη διαφορά υπέρ των «πράσινων» και η ισπανική ομάδα πήρε κεφάλι στο σκορ. Έτσι οι γηπεδούχοι στο ημίχρονο πέρασαν μπροστά με τη διαφορά να παραμένει σε επίπεδα που επέτρεπαν ανατροπή μέχρι και την τρίτη περίοδο.

Το τελευταίο 10λεπτο, ωστόσο, ήταν ολέθριο για τον Παναθηναϊκό, η Μπασκόνια έφτασε και στο +24 για να κάτσει εν τέλει η βαριά ήττα στο -21 για το «τριφύλλι», που διανύει κρίση και δεν θυμίζει με τέτοιες εμφανίσεις σε τίποτα την ομάδα, που έφτασε στο παρελθόν έξι φορές την κορυφαία μπασκετική διασυλλογική διοργάνωση.

Διαιτητές: Λάτισεβς - Παστούσιακ - Χόρντοφ.

Τα 10λεπτα: 20-23, 46-39 (ημιχρόνο), 66-58, 93-72.

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Ντούσκο Ιβάνοβιτς): Ραϊέστε, Βιλντόσα 19 (5), Τζέκιρι 10, Χένρι 14 (2), Σεντεκέρσκις 2, Ντιόπ 5, Φαλ, Πίτερς 19 (4), Ντράγκιτς 6, Γκεντράιτις 12 (2), Πολονάρα 6, Κούρουκς.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιώργος Βόβορας): Μακ 2, Παπαγιάννης 11, Μποχωρίδης, Όγκαστ 2, Παπαπέτρου 17 (3), Κασελάκης 4 (1), Φόστερ 2, Νέντοβιτς 15 (3), Γουάιτ 8, Μήτογλου 2, Σαντ Ρος 9 (1).