25/04/2024
Γαλλία | Δευτέρα 26 Οκτωβρίου 2020 - 00:25

Τετράσφαιρη η Λυών

Με 4-1 σάρωσε τη Μονακό * Χ με Νις η Λιλ (1-1)

H Λυών δεν ξεκίνησε καλά την παρουσία της στο φετινό Σαμπιονά, αλλά δείχνει να συνέρχεται όπως μαρτυρά και η εμφατική της νίκη με 4-1 ενάντια στη Μονακό το βράδυ της Κυριακής (25/10).

Στο ματς της 8ης αγωνιστικής ήταν καταιγιστικοί στο α' ημίχρονο οι «γκον» και έφτασαν στο 4-0 χάρη στο γκολ του Ντεπάι στο 12', στα δύο τέρματα του Εκαμπί στο 34' και το 44', ενώ το 3-0 είχε πετύχει ο Αουάρ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 41'.

Από την άσπρη βούλα μείωσε για τους Μονεγάσκους ο Μπεν Γεντέρ στο 48ο λεπτό, με τους γηπεδούχους να μετρούν 13 βαθμούς στην 6η θέση.

Στο μεταξύ, η Λιλ έφυγε με το ισόπαλο 1-1 από την έδρα της Νις και με 18 βαθμούς μοιράζεται την κορυφή με την Παρί Σεν Ζερμέν.

Ο Ντόλμπεργκ στο 50' έδωσε προβάδισμα στη Νις και οκτώ λεπτά αργότερα ισοφάρισε ο Μπουράκ Γιλμάζ.

Τα αποτελέσματα της 8ης αγωνιστικής

Παρασκευή (23/10)

Ρεν - Ανζέ 1-2 (18' Ουνού - 26' Μπουφάλ, 56' Φουλγκίνι)

Σάββατο (24/10)

Λοριάν - Μαρσέιγ 0-1 (54' Μπαλέρντι)

Παρί Σεν Ζερμέν - Ντιζόν 4-0 (3', 23' Κεν, 82', 88' Εμπαπέ)

Κυριακή (25/10)

Λανς - Ναντ ANABOΛΗ

Μπορντό - Νιμ 2-0 (80' Μπριάντ, 82' Ουντίν)

Μπρεστ - Στρασμπούρ 0-3 (27' Ντιαλό, 40' Λαλά, 67' Αζόρκ)

Μετς - Σεντ Ετιέν 2-0 (5' Μπουλαγιά, 78' αυτ. Σισοκό)

Μονπελιέ - Ρεμς 0-4 (9', 13', 56' Ντια, 31' Εμπουκού)

Νις - Λιλ 1-1 (50' Ντόλμπεργκ - 58' Γιλμάζ)

Λυών - Μονακό 4-1 (12' Ντεπάι, 34', 44' Εκαμπί, 41' πέν. Αουάρ - 48' πέν. Μπεν Γεντέρ)