28/03/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 25 Οκτωβρίου 2020 - 22:27

Πήρε αυτό που ήθελε η ΑΕΚ στα Ιωάννινα

Η Ένωση με εύστοχο πέναλτι του Ανσαριφάρντ που δόθηκε μέσω VAR νίκησε 1-0 * Είχε δοκάρι ο ΠΑΣ και δύο γκολ που ακυρώθηκαν ως οφσάιντ

Δεν την έπαιρνε για νέα γκέλα και κατάφερε να γυρίσει στα τρίποντα... Η ΑΕΚ πέρασε νικηφόρα το βράδυ της Κυριακής (25/10) από τους «Ζωσιμάδες», επικρατώντας με 1-0 του ΠΑΣ Γιάννινα για την 6η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας 1 και φτάνοντας τους 10 βαθμούς στην 4η θέση, με ματς λιγότερο (10 έχει και ο Ολυμπιακός σε 4 αγώνες, 10 και ο Αστέρας Τρίπολης σε 5).

Η Ένωση έπιασε καλή απόδοση στο α' ημίχρονο, διάστημα στο οποίο πέτυχε το γκολ και είχε και δύο σπουδαίες ευκαιρίες, για να πάει σε διαχείριση στο δεύτερο μισό του ματς κι ενώ οι μαχητικοί γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να φανούν απειλητικοί σε διάρκεια.

Μάνταλος, Ανσαριφάρντ και Λόπες ξεχώρισαν για τους «κιτρινόμαυρους», Παμλίδης και Ελευθεριάδης ήταν αρκετά δραστήριοι για την ομάδα του Αργύρη Γιαννίκη, που με 5 πόντους παρέμεινε στην 8η θέση, έχοντας και αγώνα λιγότερο.

Με VAR το πέναλτι, με VAR τα δύο γκολ που ακυρώθηκαν...

Οι παίκτες του Μάσιμο Καρέρα γνώριζαν ότι ο ΠΑΣ μπαίνει δυνατά στα παιχνίδια του και έδειξαν συγκέντρωση από τα πρώτα λεπτά, επιβάλλοντας τον δικό τους ρυθμό.

Στο 10' απώλεσε σημαντικότατη ευκαιρία ο Μαχαίρας, αλλά το 0-1 ήρθε στο 16' με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ανσαριφάρντ, παράβαση που δόθηκε με τη συνδρομή του VAR για το άσχημο πέσιμο του Χουτεσιώτη στον Χνιντ.

Οι «κυανόλευκοι» βρήκαν γκολ με τον Παμλίδη στο 34', που όμως ήταν σε θέση οφσάιντ (κι εδώ χρησίμευσε το VAR), ενώ πέντε λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Ανσαριφάρντ να σπαταλήσει πολύ μεγάλη ευκαιρία.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους οι γηπεδούχοι θέλησαν να αιφνιδιάσουν τον «Δικέφαλο», είχαν δοκάρι με τον Εραμούσπε στο 49' και δεύτερο μέσω VAR ακυρωθέν γκολ με τον Ελευθεριάδη στο 51' για οφσάιντ, ωστόσο η επιθετικότητά τους καταλάγιασε κατόπιν.

Οι φιλοξενούμενοι δεν έδειξαν ιδιαίτερο ζήλο για να κυνηγήσουν το 0-2, είχε πάντως και ο Ολιβέιρα στο 79' τη δική του σπουδαία ευκαιρία, για να μείνει τελικά το 0-1 μέχρι το σφύριγμα της λήξης, σε μια δίκαιη επικράτηση της ΑΕΚ.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Διαμαντόπουλος του Συνδέσμου Αρκαδίας με βοηθούς τον Χατζηνάκο του Συνδέσμου Δράμας και τον Καμπερίδη του Συνδέσμου Καβάλας. Υπεύθυνος διαιτητής VAR ήταν ο Γκορτσίλας του Συνδέσμου Μακεδονίας και βοηθός ο Μεϊντανάς του Συνδέσμου Αχαΐας.

Κίτρινες: 15' Χουτεσιώτης, 56' Καρτάλης, 57' Σιόντης, 68' Κάστρο - 46' Τάνκοβιτς, 51' Ανσαριφάρντ, 69' Κρίστιτσιτς, 90'+5 Τσιντώτας, 90'+5 Ινσούα.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Αργύρης Γιαννίκης): Xoυτεσιώτης, Σάλιακας, Πίρσμαν, Εραμούσπε, Κάργας, Κάστρο, Σιόντης (61' λ. τρ. Νάουμετς), Καρτάλης (65' Ντομίνγκεθ), Ελευθεριάδης (86' Λώλης), Λέο, Παμλίδης.

ΑΕΚ (Μάσιμο Καρέρα): Τσιντώτας, Παουλίνιο, Λόπες, Νεντελτσιάρου, Χνιντ, Κρίστιτσιτς, Σάκχοφ, Μαχαίρας (70' Ινσούα), Τάνκοβιτς (56' Λιβάγια), Μάνταλος, Ανσαριφάρντ (70' Ολιβέιρα).