27/04/2024
Πρωτάθλημα | Σάββατο 24 Οκτωβρίου 2020 - 22:28

Δεν μπορεί να σηκώσει κεφάλι ο Παναθηναϊκός...

Σοκ στο 92' και ισοπαλία 1-1 με τον Βόλο για τους «πράσινους» στο ντεμπούτο του Μπόλονι στον πάγκο * Έχασε πέναλτι ο Καρλίτος

Kαι δεν μπορεί να κερδίσει με τίποτα... Ο Παναθηναϊκός γκέλαρε και στην 6η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας 1, μένοντας στο 1-1 με τον Βόλο το βράδυ του Σαββάτου (24/10) στο ΟΑΚΑ, αγνοώντας ακόμα τη χαρά της νίκης στο πρωτάθλημα.

Στο ντεμπούτο του Λάζλο Μπόλονι στον πάγκο δεν μπορεί να πει κανείς ότι έδειξαν σημαντικά σημάδια βελτίωσης οι «πράσινοι», άλλωστε δεν είναι... μάγος ο 67χρονος τεχνικός για να τα αλλάξει όλα μονομιάς, ωστόσο δεν φαινόταν ότι θα μπορούσε να χαθεί το τρίποντο, αλλά το σοκ ήρθε στο 90'+2 και σε ανύποπτη φάση.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν πολύ καλή εικόνα στο α' ημίχρονο, έπεσε η απόδοσή τους στην επανάληψη, όμως δεν το παράτησαν το παιχνίδι και «χτύπησαν» την κατάλληλη στιγμή.

Έτσι, με 11 βαθμούς είναι μόνη στη 2η θέση η ομάδα του Άνχελ Λόπεθ, που είχε Μπαριέντος και Μαρτίνες κορυφαίους, αλλά και Ουάρντα και Νίνη να δίνουν βοήθειες (ο τελευταίος ερχόμενος από τον πάγκο και κόντρα στην άλλοτε ομάδα του).

Το «τριφύλλι» με 3 πόντους σε 5 αγώνες κάνει το χειρότερο ξεκίνημα της ιστορίας του, Φακούντο Σάντσες και Χατζηγιοβάνης ξεχώρισαν, θετικό σε γενικές γραμμές το ντεμπούτο του Μαουρίσιο.

Δεν ένιωθε απειλή μετά το 1-0, αλλά...

Το πρώτο 45λεπτο είχε σίγουρα κερδισμένους τους Βολιώτες, που είχαν σωστές αλληλοκαλύψεις και δημιουργούσαν πολλά προβλήματα στην ανάπτυξη του παιχνιδιού του Παναθηναϊκού.

Μοιρασμένες ήταν και οι λίγες σημαντικές φάσεις μπροστά στις δύο εστίες, με το δεύτερο μέρος να φέρνει-αναμενόμενα-πιο επιθετικούς τους γηπεδούχους, που στο 55' έχασαν πέναλτι με τον Καρλίτος, αλλά ένα λεπτό αργότερα ο Ισπανός φορ εξιλεώθηκε και με κεφαλιά άνοιξε το σκορ.

Από εκεί και πέρα, δεν κατάφεραν οι «πράσινοι» να δημιουργήσουν τις προϋποθέσεις για δεύτερο γκολ, αλλά δεν ένιωθαν και απειλή στα μετόπισθεν.

Εντέλει, η... στραβή έγινε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, αφού ο Γκουαροτσένα είχε όλη την άνεση να κάνει από δεξιά το γύρισμα και ο Μπαρτόλο με προβολή άφησε πάλι με κατεβασμένα τα κεφάλια τους παίκτες του «τριφυλλιού».

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Παπαπέτρουτου Συνδέσμου Αθηνών με βοηθούς τον Μπαλτάτου Συνδέσμου Αχαΐαςκαι τον Κολοσιώνητου Συνδέσμου Αιτωλοακαρνανίας. Υπεύθυνος διαιτητής VAR ήταν ο Τζοβάρας του Συνδέσμου Φθιώτιδας και βοηθός ο Πάτρας του Συνδέσμου Μακεδονίας.

Κίτρινες: 41' Φ. Σάντσες, 83' Κουρμπέλης - 19' Μπαριέντος, 50' Τέκιο, 69' Ζαγαρίτης, 72' Κολόμπο.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Λάζλο Μπόλονι): Διούδης, Φ. Σάντσες, Ζαγαρίτης, Σένκεφελντ, Πούγγουρας, Κουρμπέλης, Μαουρίσιο, Χατζηγιοβάνης, Αϊτόρ (68' Μολό), Καρλίτος (76' Μπουζούκης), Μακέντα.

ΒΟΛΟΣ (Άνχελ Λόπεθ): Γκαραβέλης, Τέκιο (73' λ. τρ. Νίνης), Φεράρι, Κολόμπο, Σ. Σάντσες, Ριένστρα, Μπαριέντος (77' Μπαρτόλο), Γκουαροτσένα (90'+4 Ντεντάκης), Ουάρντα, Μαρτίνες (90'+4 Κιάκος), Δουβίκας.