28/03/2024
Ισπανία | Σάββατο 24 Οκτωβρίου 2020 - 19:22

Θρίαμβος της Ρεάλ Μαδρίτης στο πρώτο «clasico» της La Liga

Έβγαλε αντίδραση η ομάδα του Ζιντάν επικρατώντας 3-1 της Μπαρτσελόνα μέσα στο «Καμπ Νόου» μετά τα δύο τελευταία άσχημα αποτελέσματα

Η «Βασίλισσα» είναι και πάλι εδώ...
Για την 7η αγωνιστική της La Liga στο Καμπ Νου τέθηκαν αντιμέτωπες Μπαρτσελόνα και Ρεάλ Μαδρίτης στο πρώτο «clasico» της σεζόν με την ομάδα του Ζιντάν να κερδίζει 3-1 το Σάββατο (24/10)

Οι «μερένγχες» προηγήθηκαν στο σκορ με τέρμα του Βαλβέρδε μόλις στο 5ο λεπτό. Για τους «μπλαουγκράνα» έφερε το ματς στα ίσα τρία λεπτά μετά ο φορμαρισμένος Άνσου Φατί.
Στην επανάληψη η Ρεάλ Μαδρίτης πήρε εκ νέου προβάδισμα στο σκορ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του αρχηγού Σέρχιο Ράμος στο 63ο λεπτό. Ο Λεγκλέ τράβηξε στο ύψος της μικρής περιοχής τη φανέλα του αρχηγού των Μαδριλένων με τον διαιτητή της αναμέτρησης Μουνουέρα να συμβουλεύεται το VAR και να καταλογίζει την παράβαση. Με τη συμπλήρωση 90 λεπτών παιχνιδιού ο Λούκα Μόντριτς με όμορφο πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Νέτο διαμορφώνοντας το τελικό 1-3.
Η Ρεάλ Μαδρίτης πλέον άφησε πίσω της τις δύο κολλητες ήττες εντός έδρας από την Κάντιθ (0-1) στη La Liga και την Σαχτάρ Ντόνετσκ (2-3) στο Τσάμπιονς Λιγκ βγάζοντας αντίδραση άμεσα και μάλιστα απέναντι στην μεγαλύτερή της αντίπαλο, εντός συνόρων. Πλέον, η ομάδα του Ζινεντίν Ζιντάν πέρασε στη πρώτη θέση της βαθμολογίας με 13 βαθμούς.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Ρόναλντ Κούμαν): Νέτο, Ντεστ, Πικέ, Λανγκλέ, Άλμπα (87' Μπρέθγουεϊτ), Ντε Γιονγκ, Μπουσκέτς (82' Τρινκάο), Πέδρι (82 Ντεμπελέ), Κουτίνιο, Μέσι, Φάτι (82' Γκριζμάν)

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Ζινεντίν Ζιντάν): Κουρτουά, Σέρχιο Ράμος, Βαράν, Νάτσο (43' λ.τρ. Λούκας Βάθκεθ), Μεντί, Καζεμίρο, Βαλβέρδε (69' Μόντριτς), Κρόος, Ασένσιο (81' Ροντρίγκο), Βινίσιους, Μπενζεμά.

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ 7ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ:

Παρασκευή 23 Οκτωβρίου

Έλτσε - Βαλένθια 2-1 (19' Φερνάντες, 37' Φιντέλ / 74' Λάτο)

Σάββατο 24 Οκτωβρίου

Μπαρτσελόνα - Ρεάλ Μαδρίτης 1-3 (8' Φάτι / 5' Βαλβέρδε, 63' πεν. Ράμος, 90' Μόντριτς)

Οσασούνα - Αθλέτικ Μπιλμπάο (19:30)