25/04/2024
Ισπανία | Σάββατο 24 Οκτωβρίου 2020 - 01:31

Νίκησε την κοιμισμένη Βαλένθια η Έλτσε

Οι «νυχτερίδες» άργησαν να ξυπνήσουν και οι νεοφώτιστοι τις τιμώρησαν

Συνέχεια στο πολύ καλό της ξεκίνημα έδωσε η Έλτσε, η οποία επικράτησε με 2-1 κόντρα στην Βαλένθια, στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της Λα Λίγκα.

Η νεοφώτιστη Έλτσε, μετά τη νίκη επί της 13ης πλέον Βαλένθια, σκαρφάλωσε στην πέμπτη θέση του ισπανικού πρωταθλήματος.

Χωρίς ιδιαίτερα πολλές φάσεις στο πρώτο ημίχρονο, η Έλτσε έπιασε στον ύπνο τις «νυχτερίδες» με το φοβερό γκολ του Φερνάντες στο 19′ αλλά και το εξαιρετικό τελείωμα του Φιντέλ στο 37′, το οποίο αέρα δύο τερμάτων με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, το μόνο που κατάφερε η Βαλένθια  ήταν να μειώσει σε 2-1 με τον Γκρουέσο στο 75’, αφού δύο λεπτά νωρίτερα ο Κορέα είχε στείλει τη μπάλα στο δοκάρι, με το σκορ να παραμένει ως έχει και τους γηπεδούχους να επικρατούν.

ΕΛΤΣΕ (Χουάν Χοσέ Ρόχο Μαρτίν): Μπαντία, Φερνάντες, Μπαργκάν, Βερντού, Σάντσες, Φιντέλ ,Μαρκόνι, Γκούτι, Λουκούμι (Τετέ 46′), Ριγκόνι (Κονέ 63′), Μίλα

ΒΑΛΕΝΘΙΑ (Χάβι Γράθια): Ντόμενεκ, Κορέα, Γκάμπριελ, Ντιαμπί (Σανμαρτίν 60′), Γκρουέσο, Μούσα (Τζέισον 86′), Βας (Ράτσιτς 86′), Σολέρ, Γκαϊά (Λί 68′), Γκουέντες (Βαγιέχο 68′) , Γκαμέιρο.