27/04/2024
Champions League | Τετάρτη 21 Οκτωβρίου 2020 - 23:59

Eξακολουθεί να μην παίζεται η Μπάγερν...

Οι πρωταθλητές Ευρώπης σάρωσαν με 4-0 την Ατλέτικο Μαδρίτης * Σημαντικό διπλό για τη Λίβερπουλ επί του Άγιαξ (0-1) * Με ανατροπή η Σίτι την Πόρτο

Συνεχίζει ασταμάτητη από εκεί που τελείωσε στην περσινή σεζόν... Ο λόγος για την πρωταθλήτρια Ευρώπης Μπάγερν Μονάχου, που το βράδυ της Τετάρτης (21/10) δεν είχε κανένα πρόβλημα να κάνει επίδειξη δύναμης κόντρα στην Ατλέτικο Μαδρίτης και να τη σαρώσει με 4-0 στην πρεμιέρα του 1ου ομίλου του Τσάμπιονς Λιγκ.

Ο Κομάν άνοιξε το σκορ στο 28', ο Γκορέτσκα έγραψε το 2-0 στο 41ο λεπτό, για να σκοράρει ο Τολισό στο 66' για το 3-0 και έξι λεπτά αργότερα ο Κομάν πέτυχε δεύτερο προσωπικό τέρμα, σφραγίζοντας τη θριαμβευτική επικράτηση των Βαυαρών.

Μεγάλη νίκη πήρε και η Λίβερπουλ στο Άμστερνταμ με 1-0 επί του Άγιαξ για το 4ο γκρουπ, ενώ στον 3ο όμιλο, αυτόν του Ολυμπιακού δηλαδή, η Μάντσεστερ Σίτι βρέθηκε πίσω στο σκορ κόντρα στην Πόρτο, αλλά επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί και επικράτησε εντός έδρας με 3-1.

Τα αποτελέσματα της Τετάρτης (21/10)

1ος όμιλος

Σάλτσμπουργκ - Λοκομοτίβ Μόσχας 2-2 (45' Σομποζλάι, 50' Γιουνούζοβιτς - 19' Έντερ, 75' Λισάκοβιτς)

Μπάγερν Μονάχου - Ατλέτικο Μαδρίτης 4-0 (28', 72' Κομάν, 41' Γκορέτσκα, 66' Τολισό)

2ος όμιλος

Ρεάλ Μαδρίτης - Σαχτάρ Ντόνετσκ 2-3 (54' Μόντριτς, 59' Βινίσιους Ζούνιορ - 29' Τετέ, 33' αυτ. Βαράν, 42' Σόλομον)

Ίντερ - Γκλάντμπαχ 2-2 (49', 90' Λουκάκου - 62' Μπενσεμπαϊνί, 85' Χόφμαν)

3ος όμιλος

Μάντσεστερ Σίτι - Πόρτο 3-1 (20' πέν. Αγκουέρο, 65' Γκουντογκάν, 73' Τόρες - 14' Λουίς Ντίαζ)

Ολυμπιακός - Μαρσέιγ 1-0 (90'+1 Χασάν)