23/04/2024
Πρωτάθλημα | Τετάρτη 21 Οκτωβρίου 2020 - 20:11

Άρχοντας ο ΠΑΣ στη Ριζούπολη

Με σούπερ εμφάνιση στο α’ ημίχρονο οι Γιαννιώτες επικράτησαν δίκαια με 2-1 του Απόλλωνα Σμύρνης * Έχασε πέναλτι ο Φατιόν για την «Ελαφρά Ταξιαρχία» * Υπερβολικά αμυντικά κατέβηκαν οι ηττημένοι στο πρώτο μισό του ματς, που βρίσκονταν σε… τρικυμία

Του ΔΗΜΗΤΡΗ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ

Τεράστιο διπλό! Το πήρε και το άξιζε ο ΠΑΣ Γιάννινα μέσα στη Ριζούπολη επί του Απόλλωνα Σμύρνης το απόγευμα της Τετάρτης (21/10) στο εξ αναβολής ματς της 1ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας 1.

Ο «Άγιαξ της Ηπείρου» με σούπερ εμφάνιση στο α’ ημίχρονο σχεδόν… καθάρισε το τρίποντο, καθώς προηγήθηκε με 0-2 κάνοντας κατά διαστήματα ό,τι ήθελε μέσα στον αγωνιστικό χώρο!

Ένα 45λεπτο, που ήταν ένας εφιάλτης για την «Ελαφρά Ταξιαρχία»… Πρώτο μέρος, που η ομάδα του Γιώργου Παράσχου θα πρέπει όχι απλά να το ξεχάσει, αλλά κυρίως να μην το επαναλάβει αν θέλει να έχει ελπίδες καλής πορείας – παραμονής στην κορυφαία κατηγορία. Μια πραγματική… τρικυμία για την «Ελαφρά Ταξιαρχία», που δεν μπορούσε να κρατήσει με τίποτα μπάλα, δεν έκοβε και ήταν μονίμως δεύτερη στις διεκδικήσεις… Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να ασκείται μεγάλη πίεση στα καρέ των γηπεδούχων (αφού εννοείται ότι οι φιλοξενούμενοι έκαναν πάρτι στη μεσαία γραμμή) και εν τέλει να έρθουν δύο τέρματα για τους φιλοξενούμενους λίγο πριν οι ομάδες μπουν στα αποδυτήρια στην ανάπαυλα.

Το 0-1 ήρθε στο 44’ με κοντινή κεφαλιά του Παμλίδη στην επαναφορά από υπέροχη βολίδα του Κριζμάν, που σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι. Όσο για το δεύτερο τέρμα του ΠΑΣ, αυτό καταγράφτηκε στο 45'+3 με σουτ εντός περιοχής του Ελευθεριάδη και ενώ η άμυνα του Απόλλωνα έμεινε σχεδόν ακίνητη θεωρώντας ότι υπάρχει οφσάιντ (είχαν λανθασμένη εντύπωση - καθαρή ήταν η φάση…).

Το 0-2 απεικόνιζε την εικόνα του ματς μέχρι εκείνο το σημείο τη στιγμή που ο Απόλλωνας σε αυτό το διάστημα φοβήθηκε υπερβολικά τον αντίπαλο του, κατέβηκε με υπερβολικά αμυντικούς προσανατολισμούς και χωρίς στην πραγματικότητα καθαρόαιμο σέντερ φορ!

Η πεταμένη ευκαιρία και το άγχος σε κάθε αντεπίθεση

Στο β’ ημίχρονο η κατάσταση του Απόλλωνα Σμύρνης βελτιώθηκε, τόσο με την πιο ορθολογική 11άδα (έγιναν μαζεμένες τρεις αλλαγές με το ξεκίνημα). Και μάλιστα το 48’ η «Ελαφρά Ταξιαρχία» κέρδισε πέναλτι. Η τεράστια ευκαιρία, όμως, για να μπουν οι γηπεδούχοι στο ματς ξανά… πετάχτηκε στα… σκουπίδια με τον Φατιόν ένα λεπτό αργότερα με κάκιστη εκτέλεση (όπως και η εμφάνιση του γενικότερα) τα 11 μέτρα να στέλνει την μπάλα ψηλά άουτ και το 0-2 να μην αλλάζει.

Οι γηπεδούχοι μάρκαραν πιο ψηλά, ισορρόπησαν και εν τέλει έδειξαν καλό πρόσωπο, αλλά παρόλα αυτά ο ΠΑΣ ήταν αυτός, που ήταν περισσότερο επικίνδυνος όταν έβγαινε στην αντεπίθεση.

Το τρίτο γκολ των Ηπειρωτών δεν ήρθε, παρά το γεγονός ότι δημιουργήθηκαν οι προϋποθέσεις με συνέπεια να προκαλείται άγχος στους γηπεδούχους σε κάθε σχεδόν κατεβασιά των φιλοξενούμενων.

Εν τέλει ο Απόλλωνας κατάφερε να μειώσει το σκορ στο 81’ με τον Ιωαννίδη με σουτ μέσα από την περιοχή, αλλά αυτό δεν έφτανε…

Βέβαια, η «Ελαφρά Ταξιαρχία» στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων κέρδισε ένα έμμεσο και υπήρχαν οι προϋποθέσεις να «κλέψει» το βαθμό, αλλά η ύστατη αυτή ευκαιρία δεν καρποφόρησε.

Έτσι το σφύριγμα της λήξης βρήκε τον ΠΑΣ με ένα τεράστιο αποτελέσματα, που ήταν το πρώτο νικηφόρο σε τέσσερα ματς έως τώρα, φτάνοντας τους 5 βαθμούς, ενώ ο Απόλλων Σμύρνης έμεινε στους τρεις σε ισάριθμες αναμετρήσεις.

Με λαθάκια, αλλά χωρίς το καθοριστικό η διαιτησία του Αριστείδη Βάτσιου (Δ. Αττικής).

Βοηθοί ήταν οι: Μιχαήλ Δημόπουλος (Δ. Αττικής), Παναγιώτης Κωνσταντόπουλος (Κορινθίας). Τέταρτος ο Κωνσταντίνος Κοτσάνης (Δράμας). Στο VAR ήταν ο Τάσος Παπαπέτρου (Αθηνών) και AVAR ο Ανδρέας Φωτόπουλος (Αθηνών).

Από τους νικητές Σάλιακας (εξαιρετικός), Κάστρο, Πρίσμαν και Μπαπτίστ ήταν οι καλύτεροι σε έναν αγώνα, που ο Γιαννίκης είχε διαβάσει πολύ καλύτερα το ματς από κάθε άποψη (σε αντίθεση με τον Γιώργο Παρασχο) και δικαιώθηκε.

Για τους ηττημένους προσπάθησε και ξεχώρισε ο Τσαμπουρής, έσωσε δύο φορές γκολ ο Λισγάρας και βοήθησαν από τη στιγμή που μπήκαν οι Κολ και Μουνιέ.

Κίτρινες: 11’ Φατιόν, 38’ Ντομίνγκες, 90’+3 Λισγάρας, 90’+5 Τσαμπούρης – 30’ Παντελάκης, 63’ Πρίσμαν, 80’ Κάργας, 90’+8 Χουτεσιώτης.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Γιώργος Παράσχος): Κότσαρης (46’ λ.τρ. Βέρχουλτσ), Τσαμπούρης, Βιτλής (46’ Μουνιέ), Ντομίνγκες, Λισγάρας, Φατιόν (71’ Κολ), Σλίβκα, Μπαξεβανίδης, Φερνάντεθ (46’ Ντάουντα), Τσιλούλης (76’ Τσιλούλης), Μπεντινέλι.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Αργύρης Γιαννίκης): Χουτεσιώτης, Σάλιακας, Πρίσμαν, Κάργας, Παντελάκης, Κάστρο, Σιόντης (89’ Εραμούτσε), Ελευθεριάδης (56’ Νάουμετς), Μπαπτίστ, Κριζμάν (76’ Μπρένερ), Παμλίδης (56’ Καρτάλης).