24/04/2024
ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ | Δευτέρα 19 Οκτωβρίου 2020 - 19:22

Καλύτερος και φιλικά νικητής ο Απόλλων Λάρισας

Οι «κυανόλευκοι» επικράτησαν με 2-0 της Α.Ε. Καραϊσκάκης * Xτύπησε ο Σκούπρα

Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε τη Δευτέρα (19/10) ο Απόλλων Λάρισας στο φιλικό ματς με την Α.Ε. Καραϊσκάκης, κερδίζοντας με 2-0 στο ΑEL FC Arena.

Οι «κυανόλευκοι» ήταν εξαιρετικοί στο α' ημίχρονο, αν και οι Αρτινοί έχασαν πέναλτι στο 4ο λεπτό με τον Δούμτσιο, παράβαση που κέρδισε ο ίδιος από τον Χατζή, με το γυριστό σουτ του Μπαστιάνου στο 17' να είναι για λίγο άστοχο και στο 23' πάλι ο Μπαστιάνος έπιασε το βολέ και ο Μπουργάνης απέκρουσε δύσκολα.

Ο γκολκίπερ των φιλοξενούμενων ενήργησε αποτελεσματικά και στο βολέ του Σκούπρα στο 27', αλλά δεν τα κατάφερε να κρατήσει απαραβίαστη την εστία του, με τον Τζοβάρα στο 30ό λεπτό και το 33ο να σκοράρει δις με κεφαλιές ύστερα από ισάριθμες εκτελέσεις κόρνερ του Καμπέρη.

Στο β' ημίχρονο ήταν λιγότερο καταιγιστική η ομάδα του Γιάννη Μάγγου, αν και ο Σοϊλεμέζογλου στο 76' και το 88' απέτρεψε το 3-0, αποκρούοντας τα πλασέ των Νούσιου και Μαρτίνς αντίστοιχα.

Θα πρέπει να σημειωθεί ότι ο Σκούπρα έπαθε κάκωση ρινικού οστού στο 88' ύστερα από αγκωνιά του Δεινόπαπα και πήγε στο νοσοκομείο με τον επικεφαλής του ιατρικού τιμ των Θεσσαλών Αντώνη Τσαγκάλη.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ (Γιάννης Μάγγος): Πρίφτης, Σκούπρα, Καμπέρης (46' Τασιούλης, 68' Μαρτίνς), Καρρίκι (78' Λουκάς), Γκόλιας (55' Οκάν), Μπάλλας (64' Μπάμπης), Νύκταρης (46' Λίταινας), Χατζής, Τζοβάρας (66' Μπούσης), Γκουντρουμπής (64' Σούλτσε), Μπαστιάνος (68' Νούσιος).

A.E. ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗΣ (Δημήτρης Μπέλας-Βασίλης Αργυρίου): Μπουργάνης, Φετεινίδης, Τάμπας, Γιαννιώτης, Ρεμπάγκουκα, Λόβριτς, Ναζίμ, Νταλακούρας, Δούμτσιος, Τσούτσης, Γυφτοκώστας.

Έπαιξαν και οι: Σοϊλεμέζογλου, Ενγκομπά, Γαλεάδης, Παππάς, Κόκας, Μαραθωνίτης, Δεινόπαπας.