19/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 18 Οκτωβρίου 2020 - 20:09

Aποτελεσματικός και νικητής ο Αστέρας Τρίπολης

Σημαντικό διπλό στο Αλκαζάρ με 3-1 επί της ΑΕΛ για τους Αρκάδες

Είχε την ουσία και πήρε το τρίποντο... Την πρώτη φετινή εκτός έδρας νίκη στη Σούπερ Λίγκα 1 πήρε την Κυριακή (18/10) ο Αστέρας Τρίπολης, επικρατώντας με 3-1 της ΑΕΛ στο Αλκαζάρ για την 5η αγωνιστική.

Η ομάδα του Μίλαν Ράσταβατς ήταν ανώτερη στο παιχνίδι της Λάρισας και αποτελεσματική όσο χρειαζόταν για να εξασφαλίσει το διπλό, με το οποίο μετρά 7 βαθμούς στην 5η θέση, έχοντας και ματς λιγότερο.

Ο Μπαράλες με δύο γκολ έβαλε τη σφραγίδα του στην επικράτηση των «κυανοκίτρινων», για τους οποίους έκαναν καλή δουλειά ο Κώτσιρας, ο Σίτο κι ερχόμενος από τον πάγκο ο Λουίς Φερνάντεθ.

Από την πλευρά τους, οι «βυσσινί» έβγαλαν σημαντικές αδυναμίες και στο επιθετικό κομμάτι, με πολλά προβλήματα στην ανάπτυξη του παιχνιδιού, αλλά και στα μετόπισθεν, με τον Πλατέλλα να το παλεύει κάπως, ενώ στα... ρηχά έμειναν παίκτες-κλειδιά, όπως ο Μιλοσάβλιεβιτς, ο Τόρζε και ο Τρούγιτς, με τον τελευταίο να μπαίνει ως αλλαγή στον αγώνα.

Φυσικά, υπάρχει η δικαιολογία της έλλειψης καθαρού φορ, με τραυματία τον Ντουρμισάι, ανέτοιμο τον Νούνιτς και με τον νεοαποκτηθέντα Γιουνές να έχει ελάχιστες ημέρες στη νέα του ομάδα, ωστόσο είναι ολοφάνερο ότι κάτι δεν πάει καθόλου καλά στην ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου, που μετρά μόλις 1 βαθμό με παιχνίδι λιγότερο.

Δεν τα έβαλε η ΑΕΛ, τα έβαλε ο Αστέρας...

Oι Αρκάδες πατούσαν καλύτερα από την αρχή του αγώνα, δεν είχαν κανένα πρόβλημα στην άμυνα, ωστόσο από το πουθενά ο Τόρζε στο 41' άγγιξε το 1-0, αλλά έχασε το... άχαστο στο τετ α τετ με τον Παπαδόπουλο.

Δεν βρήκε το γκολ η ΑΕΛ και το βρήκαν ένα λεπτό αργότερα οι Πελοποννήσιοι με την κεφαλιά του Μπαράλες, για να ακολουθήσει ένα β' ημίχρονο, όπου οι γηπεδούχοι έδειχναν ότι ήθελαν, αλλά δεν μπορούσαν.

Και πάλι όμως αποδείχθηκε ότι δεν ήταν και γραφτό να πάρουν βαθμούς από αυτό το ματς, μια και στο 71' ο Παπαδόπουλος απεσόβησε το 1-1 σε κεφαλιά του Ηλιάδη, για να έρθει τέσσερα λεπτά αργότερα το 0-2 και πάλι με τον Μπαράλες ύστερα από λάθος στην άμυνα των Θεσσαλών.

Η ΑΕΛ με τον Μούζεκ στο 89' μείωσε από στημένη φάση, όμως στην προσπάθεια για την ισοφάριση ανοίχθηκε και στο 90'+4 ο Λουίς Φερνάντεθ «χτύπησε» την άδεια αμυντική γραμμή και ολοκλήρωσε τη σημαντική επικράτηση του Αστέρα.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Κουμπαράκης του Συνδέσμου Κυκλάδων με βοηθούς τον Καραγκιζόπουλο του Συνδέσμου Ημαθίας και τον Κολλιάκο του Συνδέσμου Αθηνών. Υπεύθυνος διαιτητής VAR ήταν ο Παπαδόπουλος του Συνδέσμου Μακεδονίας και βοηθός ο Σπυρόπουλος του Συνδέσμου Ανατολικής Αττικής.

Κίτρινες: 35' Μιλοσάβλιεβιτς, 51' Σεσέροβιτς, 79' Νικολιάς - 52' Σίτο, 68' Σουάρεθ, 73' Λουίς Φερνάντεθ, 74' Τασουλής, 90'+1 Μπόρχα Φερνάντεθ.

ΑΕΛ (Μιχάλης Γρηγορίου): Nάγκι, Μπέρτος (71' Γρηγορόπουλος), Φίλιπ, Μούζεκ, Ηλιάδης, Σπαρβ, Σεσέροβιτς (71' Νικολιάς), Πλατέλλας (85' Ζαχαράκης), Τόρζε (56' Τρούγιτς), Μιλοσάβλιεβιτς (85' Γλυνός), Πινακάς.

AΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Κώτσιρας, Τασουλής, Σουάρεθ, Πασαλίδης, Βαλιέντε, Μουνάφο (72' Ιγκλέσιας), Κρέσπι (89' Μπόρχα Φερνάντεθ), Σίτο (61' Τιλίκα), Ριέρα (61' Λουίς Φερνάντεθ), Μπαράλες (89' Ορόσκο).