19/04/2024
Πρωτάθλημα | Σάββατο 17 Οκτωβρίου 2020 - 17:57

Ψηλά ο Βόλος με ανατροπή

Σπουδαία νίκη με 2-1 κόντρα στον ΠΑΣ Γιάννινα για τους Θεσσαλούς, που για λίγο βρέθηκαν και στην κορυφή!

Μια ακόμη πολύτιμη νίκη που τον έφερε στην κορυφή του πρωταθλήματος με 10 βαθμούς μέχρι τη νίκη του Άρη, πέτυχε ο Βόλος, ο οποίος αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ, κατάφερε στο δεύτερο μέρος να κάνει την ανατροπή και να πάρει επικρατήσει με 2-1 του ΠΑΣ Γιάννινα το Σάββατο (17/10) στο Πανθεσσαλικό Στάδιο.

Ο «Άγιαξ της Ηπείρου» ήταν καλύτερος στο πρώτο μέρος, παίρνοντας κεφάλι στο σκορ με γκολ από τα αποδυτήρια με τέρμα του Εμμανουηλίδη, όμως στο δεύτερο μέρος ο Βόλος κυριάρχησε. Αρχικά ισοφάρισε με πέναλτι του Μπαριέντος στο 56’ και στο 76' με κεφαλιά ο Ουάρντα έδωσε τη μεγάλη νίκη στους Βολιώτες. Οι Θεσσαλοί με αυτή την νίκη, ανέβηκαν στην πρώτη θέση του πρωταθλήματος της Σούπερ Λίγκας 1, για αυτή την ώρα, φτάνοντας παράλληλα τους 10 βαθμούς μετά από πέντε αγωνιστικές. Με αυτή την ήττα, οι Ηπειρώτες έμειναν στην δέκατη θέση της βαθμολογίας με δύο βαθμούς σε τρεις αγώνες.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα από την αρχή του αγώνα ήταν κυρίαρχος και προσπάθησε να υποβάλλει τον ρυθμό του κόντρα στον ΝΠΣ Βόλο. Μόλις στο 3’, οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να προηγηθούν με την πρώτη τους καλή στιγμή στο ματς, όταν ο Σιόντης έβγαλε την σέντρα από τα δεξιά και ο Παμλίδης στόπαρε μέσα στην περιοχή και εκτέλεσε στη κίνηση για το 0-1. Πέντε λεπτά μετά, ο ΝΠΣ Βόλος πραγμοτοποίησε την πρώτη του τελική στην αναμέτρηση, με το σουτ του Μαρτίνες από το ύψος της περιοχής, το οποίο απέκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Χουτεσιώτης. Η ομάδα του Αργύρη Γιαννίκη πίεσε ψηλά και στο 12’, ο Παμλίδης εκμεταλλεύτηκε τις κόντρες μέσα στην περιοχή και σούταρε, αλλά ο Γκαραβέλης μπλοκάρε σταθερά. Λίγα λεπτά μετά και συγκεκριμένα στο 23’, ο Μαρτίνες έκανε την σέντρα από τα αριστερά και ο Ουάρντα με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Όμως ο διαιτητής κοίταξε την φάση στο VAR και ακύρωσε το γκολ, διότι υπήρξε επιθετικό φάουλ του Δουβίκα σε αμυντικό του ΠΑΣ, προτού φτάσει η μπάλα στον Ουάρντα.

Ο Βόλος μετά το 25’, κέρδισε μέτρα στο γήπεδο πιέζοντας αρκετά ψηλά, δίχως να απειλήσει τους Ηπειρώτες. Στο 36’, ο Καρτάλης έβγαλε μία τρομερή μπαλιά στον Κρίζμαν και ο επιθετικός του ΠΑΣ βρέθηκε απέναντι από τον Γκαραβέλη, αλλά ο τερματοφύλακας του Βόλου τον νίκησε. Η τελευταία καλή στιγμή του πρώτου μέρους ήρθε στο 43’, όμως το σουτ του Δουβίκα έξω από την περιοχή έφυγε δίπλα από το δοκάρι του Χουτεσιώτη. ‘Ετσι, το 0-1 υπερ της ομάδας των Ιωαννίνων μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Ολική ανατροπή με Μπαριέντος και Ουάρντα ο Βόλος

Στο δεύτερο μέρος, οι Βολιώτες είχαν μία σχετική άνεση στον αγωστικό χώρο ανεβάζοντας μάλιστα τις γραμμές τους και γινόντουσαν ολό και πιο απειλητικοί προς την εστία του Χουτεσιώτη. Στο 52’, ο Μπαριέντος έκανε την σέντρα από τα δεξιά και ο Περέα πήρε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι, αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από την εστία του Χουτεσιώτη. Τρία λεπτά μετά, ο Ουάρντα κέρδισε πέναλτι, διότι η κεφαλιά που επιχείρησε, σταμάτησε πάνω στο χέρι του Σάλιακα. Ο Μπαριέντος εκτέλεσε εύστοχα από τα έντεκα βήματα ισοφαρίζοντας σε 1-1. Λίγα λεπτά μετά και συγκεκριμένα στο 65’, οι γηπεδούχοι άγγιξαν την ανατροπή, αλλά ο αμαρκάριστος Δουβίκας από το ύψος του πέναλτι έστειλε την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι των φιλοξενούμενων. Από την άλλη η ομάδα του Αργύρη Γιαννίκη ανέβασε στροφές τα τελευταία λεπτά και είχε την δικιά της καλή στιγμή στο 68’, όταν την κεφαλιά του Παντελάκη σταμάτησε πάνω στην γραμμή ο Φεράρι.

Η ολική ανατροπή για τους «κυανέρυθρους» ήρθε στο 76’, όταν ο Μπαριέντος εκτέλεσε το κόρνερ από τα δεξιά και ο Ουάρντα με κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής έκανε το 2-1. Στα τελευταία λεπτά, οι «κυανόλευκοι» προσπάθησαν να ισοφαρίσουν στο 88’, όταν ο αμαρκάριστος Ελευθεριάδης αστόχησε σε κεφαλιά μέσα από την περιοχή. Αυτή ήταν μάλιστα και η τελευταία καλή στιγμή στο ματς για τους Ηπειρώτες, οι οποίοι δεν κατάφεραν να πάρουν θετικό αποτέλεσμα στο Πανθεσσαλικό Στάδιο.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Tζαγκαράκης του Συνδέσμου Χανίων με βοηθούς τον Δημητριάδη του Συνδέσμου Καστοριάς και τον Τζιουβάρα του Συνδέσμου Κοζάνης. Υπεύθυνος διαιτητής VAR ήταν ο Ευαγγέλου του Συνδέσμου Αθηνών.

Κίτρινες: Μπαριέντος, Σιόντης, Σάλιακας, Πέρσμαν, Κολόμπο

ΝΠΣ ΒΟΛΟΣ (Άνχελ Λόπεθ): Γκαραβέλης, Ντεντάκης, Σάντσες, Κολόμπο, Φεράρι, Ριένστρα, Τσοκάνης (37’ λ.τρ. Περέα), Μπαριέντος, Ουάρντα, Μαρτίνες (90+2’ Νίνης), Δουβίκας (80’ Κιάκος).

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Αργύρης Γιαννίκης): Χουτεσιώτης, Σάλιακας (89’ Μπρένερ), Εραμούσπε, Παντελάκης, Πέερσμαν, Καρτάλης (82’ Ελευθεριάδης), Φάμπρι, Σιόντης (81’ Ντομίνγκεθ), Νάουμετς (61’ Λεό), Κριζμάν, Παμλίδης.