20/04/2024
ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ | Παρασκευή 16 Οκτωβρίου 2020 - 21:56

Ο Γαϊτανίδης έκανε τη διαφορά για τον Λεβαδειακό!

Με δύο γκολ του 20χρονου επιθετικού οι Βοιωτοί νίκησαν με 4-2 τον Απόλλωνα Λάρισας

O Λεβαδειακός επικράτησε με 4-2 του Απόλλωνα Λάρισας σε φιλικό ματς την Παρασκευή (16/10) στο γήπεδο του δημοτικού σταδίου της Λιβαδειάς, στο πλαίσιο της προετοιμασίας τους για το πρωτάθλημα της Σούπερ Λίγκας 2. Και ο παίκτης, που έκανε τη διαφορά ήταν ο 20χρονος επιθετικός των Βοιωτών, Αντώνης Γαϊτανίδης, που σκόραρε δύο φορές!

Οι γηπεδούχοι υπέβαλαν τον ρυθμό τους από την αρχή της αναμέτρησης και στο 10’ ο Κονέ εκτέλεσε κόρνερ από αριστερά, ο Γαϊτανίδης σηκώθηκε πιο ψηλά από όλους και με το κεφάλι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα βάζοντας μπροστά στο σκορ την ομάδα του.

Δέκα λεπτά αργότερα, οι Θεσσαλοί βγήκαν στην αντεπίθεση, ο Λίταινας έβγαλε τη σέντρα από αριστερά και ο Μπαστιάνος με ωραία κεφαλιά νίκησε τον Γκέκα ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Στην εκπνοή του α' ημιχρόνου ο Συμελίδης, έβγαλε στην πλάτη των αμυντικών τον Γαϊτανίδη, ο νεαρός επιθετικός δεν αστόχησε στο πλασέ και έστειλε την ομάδα του στα αποδυτήρια προηγούμενη με 2-1.

Στο δεκάλεπτο από την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ο Λίταινας έκανε μία ωραία, κάθετη πάσα στην πλάτη των αμυντικών των γηπεδούχων και ο Γκουντρουμπής από θέση τετ α τετ ισοφάρισε εκ νέου για τον Απόλλωνα Λάρισας.

Ακολούθως, στο 66’ ο Νίλι με σουτ από καλή θέση μέσα στην περιοχή έκανε το 3-2 για τον Λεβαδειακό, αλλά το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στις καθυστερήσεις... Τότε ο Πολέτο με ωραία ατομική ενέργεια μπήκε από τα αριστερά στην περιοχή και με καλοτραβηγμένο σουτ διαμόρεφωσε το 4-2 για τους Βοιωτούς.

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Σωτήρης Αντωνίου): Γκέκας (70’ Στογιάνοβιτς), Λιάγκας (80’ Κυριαζής), Τσάπρας (80’ Μανιώτης), Παναγιώτου (67’ Μύγας), Κάκκο (67’ Μαρίνος), Κονέ (80’ Λ.Τσιώλης), Μεχία (80’ Μαρκολίνο), Βήχος (80' Θεοχάρης), Νίλι (67’ Εν’Νομό), Γαϊτανίδης (67’ Νίκας), Συμελίδης (67’ Πολέτο).

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ (Γιώργος Μάγγος): Αστράς, Σκούπρα, Καρρίκι, Γκόλιας, Μόρας, Χατζής, Λίταινας, Μπάλλας, Σούλτσε, Μπαστιάνος, Τζοβάρας.

Έπαιξαν και οι: Οκάν, Καμπέρης, Μπούσης, Νύκταρης, Μπαλογιάννης, Γκουντρουμπής, Μπάμπης, Νούσιος, Μαρτίν.