18/05/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 20 Οκτωβρίου 2013 - 18:41

Ασταμάτητος ο Παναιγιάλειος

Το 4 στα 4 έκανε η ομάδα του Νίκου Κουρμπανά επικρατώντας με 1-0 του Αστέρα Μαγούλας

Έχοντας τον τίτλο του φαβορί, λαμβάνοντας υπόψη τη βαθμολογία, ο Παναιγιάλειος υποδέχτηκε τον Αστέρα Μαγούλας με στόχο να συνεχίσει το απόλυτο των νικών που έχει τις πρώτες αγωνιστικές της Β’ Εθνικής. Η ομάδα του Νίκου Κουρμπανά μετρούσε πριν από το ματς 9 βαθμούς με 3 νίκες σε ισάριθμες αγωνιστικές, ενώ ο Αστέρας είχε μόλις 1 βαθμό.

Η διαφορά των δύο ομάδων δεν άργησε να φανεί και στον αγωνιστικό χώρο, καθώς οι γηπεδούχοι με τον αέρα της έδρας αλλά και του ιδανικού ξεκινήματος στο πρωτάθλημα ευτύχησαν να ανοίξουν το σκορ πριν καλά καλά συμπληρωθεί το πρώτο 5λεπτο. Στο 4’, συγκεκριμένα, ο Ιωάννου επιχείρησε το δυνατό σουτ και νικώντας τον Κασμερίδη έγραψε το 1-0.

Αυτό το γκολ έδωσε τη δυνατότητα στους «μελανόλευκους» χωρίς άγχος να διαχειριστούν το ματς και δεν είναι υπερβολή να ειπωθεί πως έπαιξε ανασταλτικό ρόλο στο θέαμα που πρόσφεραν οι δύο ομάδες στη συνέχεια. Έχοντας φέρει το ματς εκεί που ήθελαν με το «καλημέρα», οι γηπεδούχοι δεν πίεσαν για δεύτερο γκολ δείχνοντας μεγάλη σιγουριά, η οποία πήγαζε και από την εικόνα της ομάδας του Αντώνη Πριόνα, που δεν έδειχνε ικανή να απειλήσει τον Ανδρούτσο.

Χαρακτηριστικό της εικόνας του αγώνα είναι πως μετά και την ευκαιρία του Παναιγιάλειου στο 6’, με τον Κασμερίδη να αποκρούει με δυσκολία το σουτ του Σκαρτσίλα, η επόμενη καλή φάση ήρθε στο 45’, όταν ο Δημητριάδης έκανε το σουτ, με τον Ανδρούτσο να απομακρύνει, στην πρώτη απειλητική «επίσκεψη» των φιλοξενούμενων στα αντίπαλα καρέ.

Με το ίδιο σκηνικό να διατηρείται και στην επανάληψη, συνεχίστηκε το ματς στο δεύτερο ημίχρονο, καθώς, παρά το γεγονός ότι το σκορ ήταν 1-0 και ο Αστέρας θεωρητικά μπορούσε να διεκδικήσει κάτι, η εικόνα των δύο ομάδων έδειχνε πως πολύ δύσκολα θα άλλαζε κάτι. Με τον Παναιγιάλειο να έχει τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα, τα λεπτά κυλούσαν χωρίς κάτι αξιόλογο, με το ματς να έχει πάρει από νωρίς διαδικαστικό χαρακτήρα.

Τη… μονοτονία έσπασε στο 73’ ένα σουτ που επιχείρησε ο Σκαρτσίλας, με τον Κασμερίδη να διώχνει, ενώ στο 90’ λίγο έλειψε να «κλέψει» το βαθμό η ομάδα της Μαγούλας, αλλά μετά το φάουλ που εκτέλεσε ο Στρατάκης, η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι του Ανδρούτσου, που στάθηκε τυχερός. Έτσι, ο Παναιγιάλειος με το 1-0 έκανε το 4 στα 4 και έχει πλέον 12 βαθμούς, κάνοντας στο ξεκίνημα της σεζόν πορεία πρωταθλητισμού.

ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ (Νίκος Κουρμπανάς): Ανδρούτσος, Παπαχρήστος, Αγουρίδης, Ακπαρίδης, Ιωάννου, Γκοτσούλιας, Γκούμας, Ρεκλείτης (68' Λαζανάς), Μπούνας, Σκαρτσίλας (78' Τ. Παπαδόπουλος), Φλίγκος (88' Αλεξάντροβιτς).

ΑΣΤΕΡΑΣ ΜΑΓΟΥΛΑΣ (Αντώνης Πριόνας): Κασμερίδης, Στρατομήτρος, Καπουράνης, Έβερετ (82' Στρατάκης), Κοτίτσας, Νόνης, Ντιέγκο, Αλμίρ (74' Μπούγιας), Κάστρο, Δημητριάδης, Τριάντος.