25/04/2024
Champions League | Πέμπτη 1 Οκτωβρίου 2020 - 00:08

Αποβλήθηκε ο Δώνης, αποκλείστηκε με δεύτερη ήττα η Μακάμπι Τελ Αβίβ

Στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ η Σάλτσμπουργκ (3-1) * Μεγάλη πρόκριση για τη Μίντιλαντ

Mε την πλάτη στον τοίχο ήταν η Μακάμπι Τελ Αβίβ κόντρα στη Σάλτσμπουργκ και ο αποκλεισμός για την ομάδα του Γιώργου Δώνη στα πλέι οφ του Τσάμπιονς Λιγκ οριστικοποιήθηκε με ήττα 3-1 και στην Αυστρία το βράδυ της Τετάρτης (30/9).

Οι γηπεδούχοι, που είχαν νικήσει με 2-1 στο Ισραήλ, άνοιξαν το σκορ με τον Ντάκα στο 16', ισοφάρισε ο Κάρζεφ στο 30', για να γράψει το 2-1 ο Σομποζλάι στο 45'+4 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, φάση που έφερε έντονο εκνευρισμό στον Έλληνα τεχνικό, ο οποίος διαμαρτυρήθηκε στον Γερμανό διαιτητή Φέλιξ Μπριχ και αποβλήθηκε με δύο κίτρινες κάρτες σε ένα λεπτό.

Την πρόκριση της Σάλτσμπουργκ στους ομίλους σφράγισε με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα ο Ντάκα στο 68', την ίδια στιγμή που η Μίντιλαντ πήρε μεγάλη πρόκριση συντρίβοντας με 4-1 τη Σλάβια Πράγας.

Μετά το 0-0 του πρώτου αγώνα στην Τσεχία οι Δανοί βρέθηκαν πίσω στο σκορ μόλις στο 3ο λεπτό από το γκολ του Ολαγίνκα, για να ισοφαρίσει ο Καμπά στο 65' και να πετύχει το 2-1 από την άσπρη βούλα ο Σολτζ στο 84'.

Ο Ονιέκα στο 88' και ο Ντρέγερ στο 90'+1 ολοκλήρωσαν τη θριαμβευτική επικράτηση των Σκανδιναβών.