29/03/2024
Αγγλία | Τρίτη 29 Σεπτεμβρίου 2020 - 00:00

Υπέταξε και την Άρσεναλ η Λίβερπουλ

Οι πρωταθλητές Αγγλίας νίκησαν με 3-1 * Διπλό για την Άστον Βίλα

Το τρία στα τρία στην Πρέμιερ Λιγκ έκανε το βράδυ της Δευτέρας (28/9) η πρωταθλήτρια Λίβερπουλ, επικρατώντας με 3-1 της Άρσεναλ.

Στο «Άνφιλντ» ο Λακαζέτ στο 25' έδωσε προβάδισμα στους «κανονιέρηδες», αλλά οι παίκτες του Γιούργκεν Κλοπ αντέδρασαν άμεσα, με τον Μανέ να ισοφαρίζει τρία λεπτά αργότερα και τον Ρόμπερτσον να γράφει το 2-1 στο 34'.

Ο Λακαζέτ έχασε δύο σημαντικές ευκαιρίες στο β' ημίχρονο για το 2-2 και τελικά ο νεοαποκτηθείς Ντιόγκο Ζότα ήταν αυτός που στο 88ο λεπτό σκόραρε και σφράγισε τη νίκη των «κόκκινων», που έχουν 9 βαθμούς, όσους και η Λέστερ με την Έβερτον.

Στο άλλο ματς της ημέρας η Άστον Βίλα νίκησε εκτός έδρας τη Φούλαμ με 3-0.

Τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής

Σάββατο (26/9)

Mπράιτον - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 2-3 (40' πέν. Μοπέ, 90'+5 Mαρτς - 43' αυτ. Ντανκ, 55' Ράσφορντ, 90'+10 πέν. Μπρούνο Φερνάντες)

Κρίσταλ Πάλας - Έβερτον 1-2 (26' Κουγιατέ - 10' Κάλβερτ-Λιούιν, 40' πέν. Ρισάρλισον)

Γουέστ Μπρομ - Τσέλσι 3-3 (4', 25' Ρόμπινσον, 28' Μπάρτλεϊ - 55' Μάουντ, 70' Χάντσον-Οντόι, 90'+3 Έιμπραχαμ)

Μπέρνλι - Σαουθάμπτον 0-1 (5' Ινγκς)

Κυριακή (27/9)

Σέφιλντ Γιουνάιτεντ - Λιντς 0-1 (88' Μπάμφορντ)

Τότεναμ - Νιούκαστλ 1-1 (25' Λούκας Μόουρα - 90'+7 πέν. Γουίλσον)

Μάντσεστερ Σίτι - Λέστερ 2-5 (4' Μαχρέζ, 84' Άκε - 37' πέν., 54', 58' πέν. Βάρντι, 77' Μάντισον, 88' πέν. Τίλεμανς)

Γουέστ Χαμ - Γουλβς 4-0 (17', 57' Μπάουεν, 66' αυτ. Χιμένες, 90'+3 Αλέ)

Δευτέρα (28/9)

Φούλαμ - Άστον Βίλα 0-3 (4' Γκρίλις, 15' Χάριχεϊν, 48' Μινγκς)

Λίβερπουλ - Άρσεναλ 3-1 (28' Mανέ, 34' Ρόμπερτσον, 88' Ντιόγκο Ζότα - 25' Λακαζέτ)