25/04/2024
Αγγλία | Τρίτη 22 Σεπτεμβρίου 2020 - 00:20

Πέρασε από το Μολινό η Σίτι

Η ομάδα του Γκουαρδιόλα νίκησε με 1-3 * Άστον Βίλα - Σέφιλντ Γιουνάιτεντ 1-0 στο άλλο ματς της βραδιάς στην Πρέμιερ Λιγκ

Εύκολα ή λιγότερο εύκολα αν προτιμάτε η Μάντσεστερ Σίτι επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί και επικράτησε με 1-3 της Γουλβς μέσα στο Μολινό τη Δευτέρα (21/9) στη 2η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ.

Το σκορ για την ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα άνοιξε στο 20’ ο Ντε Μπράινε με πέναλτι (σε παράβαση που κέρδισε ο ίδιος από ανατροπή του από τον Σάις) για να γίνει το 2-0 στο 32' με πλασέ του Φόντεν.

Στο ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου οι γηπεδούχοι έβγαλαν αντίδραση και τελικά μείωσαν στο 78’ με κεφαλιά του Χιμένες (από σέντρα του Ποντένσε), αλλά το κερασάκι στην τούρτα της νίκης για τους Πολίτες ήρθε στο 90’+4 με σουτ του Γκαμπριέλ Ζεσούς, ο οποίος ευνοήθηκε από αρκετές κόντρες…

Στο άλλο ματς της βραδιάς η Άστον Βίλα κέρδισε εντός έδρας με 1-0 τη Σέφιλντ Γιουνάιτεντ χάρη στο γκολ του Κονσά στο 63ο λεπτό. Αξίζει όμως να σημειωθεί ότι στο 13' οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα παίκτες εξαιτίας αποβολής του Ίγκαν, ενώ στο 36' ο Μαρτίνες έπιασε πέναλτι του Λούντσραμ. Άρα ήταν και άτυχοι οι ηττημένοι…

* ΠΗΓΗ ΦΩΤΟ: BBC Sport

Τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής

Σάββατο (19/9)

Έβερτον - Γουέστ Μπρομ 5-2 (31', 62', 66' Kάλβερτ-Λιούιν, 45' Ροντρίγκες, 84' Κιν - 10' Ντιαγκανά, 47' Κόστα Περέιρα)

Λιντς - Φούλαμ 4-3 (5', 57' Έλντερ Κόστα, 41' πέν. Κλιχ, 50' Μπάμφορντ - 34' πέν., 67' Μίτροβιτς, 62' Ριντ)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Κρίσταλ Πάλας 1-3 (80' Φαν Ντε Μπεκ - 7' Τάουνσεντ, 74' πέν., 85' Ζαχά)

Άρσεναλ - Γουέστ Χαμ 2-1 (25' Ομπαμεγιάνγκ, 85' Νκετιά - 45' Φρέντερικς)

Κυριακή (20/9)

Σαουθάμπτον - Τότεναμ 2-5 (32', 90' πέν. Ινγκς - 45'+2, 47', 64', 73' Σον, 82' Κέιν)

Νιούκαστλ - Μπράιτον 0-3 (4' πέν., 7' Μοπέ, 83' Κόνολι)

Τσέλσι - Λίβερπουλ 0-2 (50', 54' Μανέ)

Λέστερ - Μπέρνλι 4-2 (20' Μπαρνς, 50' αυτ. Πίτερς, 61' Τζάστιν, 79' Πράετ - 10' Γουντ, 73' Νταν)

Δευτέρα (21/9)

Άστον Βίλα - Σέφιλντ Γιουνάιτεντ 1-0 (63' Κονσά)

Γουλβς - Μάντσεστερ Σίτι 1-3 (78' Xιμένες - 20' πέν. Ντε Μπράινε, 32' Φόντεν, 90'+4 Γκαμπριέλ Ζεσούς)