29/09/2020
ΑΡΗΣ | Παρασκευή 11 Σεπτεμβρίου 2020 - 20:11

Το γύρισε σε δεκαπέντε λεπτά ο Άρης

Νίκη με ανατροπή (3-1) για τους «κίτρινους» επί της Λαμίας, που προηγήθηκε μέσα στο «Κλεάνθης Βικελίδης» * «Καθάρισε» την πρώην ομάδα του ο Μπερτόλιο * Ακυρώθηκε γκολ του Νιάσε ως επιθετικό φάουλ πριν το 1-1

Με το δεξί μπήκε στο νέο πρωτάθλημα ο Άρης, που επικράτησε με 3-1 επί της Λαμίας την Παρασκευή (11/9), στο «Κλεάνθης Βικελίδης». Οι «κιτρινόμαυροι» αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 1-0 στο πρώτο ημίχρονο, κατάφεραν να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση και να γυρίσουν το παιχνίδι, σκοράροντας τρία γκολ σε 15 λεπτά.

Η ομάδα του Μίχαελ Ένινγκ δεν ενθουσίασε με την απόδοσή της και ειδικότερα στο πρώτο ημίχρονο, που ναι μεν είχε την κατοχή, αλλά δεν είχε την ουσία. Δηλαδή, τις τελικές προσπάθειες. Στο δεύτερο ημίχρονο οι «κιτρινόμαυροι» εμφανίστηκαν βελτιωμένοι και με τις διορθωτικές κινήσεις του Γερμανού τεχνικού άλλαξαν αγωνιστικό πρόσωπο και πήραν τους τρεις βαθμούς.

Οι Μπερτόλιο και Λόπεθ ήταν οι «χρυσές» αλλαγές του Ένινγκ, καθώς αμφότεροι σκόραραν αλλά και έκαναν πολλή δουλειά στο γήπεδο. Επίσης, ξεχώρισε και ο Μπρούνο Γκάμα.

Είχε τα ψυχικά αποθέματα για την ανατροπή

Ο Άρης είχε από το ξεκίνημα της αναμέτρησης την κατοχή, ωστόσο δεν ήταν καθόλου ουσιώδης στο παιχνίδι του. Η κατοχή του ήταν τελείως ανούσια, καθώς δεν μπόρεσε καθόλου να απειλήσει τη Λαμία, αλλά και παράλληλα δέχτηκε φάσεις στη κόντρα από την ομάδα της Φθιώτιδας.

Σημαντικότερη φάση αυτή στο 13’ για τους φιλοξενούμενους. Ο Ρόμανιτς πέρασε υπέροχη κάθετη πάσα στον Βασιλόγιαννη, στην πλάτη του Ντάκοβιτς, αλλά το σουτ που έκανε εν συνεχεία ο Βιγιάλμπα πέρασε άουτ από πλεονεκτική θέση.

Λίγα λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 37’, η Λαμία κέρδισε πέναλτι μετά από ανατροπή του Κουέστα πάνω στον Βασιλόγιαννη. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ρόμανιτς, ο οποίος διαμόρφωσε το 0-1, ευστοχώντας από την άσπρη βούλα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Άρης βελτιώθηκε, πίεσε ψηλά και άλλαξε τελείως πρόσωπο. Η ισοφάριση ήρθε στο 72’, με τον Φετφατζίδη να εκτελεί φάουλ και τον Λόπεθ να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα με το κεφάλι. Τέσσερα λεπτά μετά, οι «κιτρινόμαυροι» κέρδισαν πέναλτι σε ανατροπή του Μπερτόλιο από τον Βιγιάλμπα. Ο Μπρούνο Γκάμα έστειλε την μπάλα στο βάθος της εστίας μετά την εκτέλεση από τα 11 βήματα και έφερε τούμπα το ματς.

Τον επίλογο στην αναμέτρηση «έγραψε» ο Μπερτόλιο στο 88’. Ο Μπρούνο Γκάμα έβγαλε εξαιρετική κάθετη πάσα στον Αργεντινό και εκείνος φεύγοντας πίσω από την σέντρα, πέρασε τον Επασί και πλάσαρε σε κενή εστία για το 3-1.

Στα τελευταία λεπτά δεν άλλαξε κάτι, με αποτέλεσμα ο Άρης να επικρατήσει με 3-1 επί της Λαμίας και να πάρει τους τρεις βαθμούς.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Αριστοτέλης Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας) με βοηθούς τους Τρύφωνα Πετρόπουλο (Αρκαδίας) και Κωνσταντίνο Τριανταφύλλου (Αρκαδίας). Τέταρτος διαιτητής ήταν ο Αλέξανδρος Τσακαλίδης (Χαλκιδικής).

Διαιτητής VAR ήταν ο Ευάγγελος Μανούχος (Αργολίδας), ενώ AVAR oΔημήτρης Σαμοΐλης (Αθηνών).

ΑΡΗΣ (Μίχαελ Ένινγκ): Κουέστα, Σάκιτς (52' Λόπεθ), Ροζ, Ντάτκοβιτς, Γκανέα, Σάσα, Ματίγια (52' Μπαγκαλιάνης), Τζέγκο, Γκάμα, Φετφατζίδης (90' Μάνος), Μαντσίνι (71' Μπερτόλιο).

ΛΑΜΙΑ (Γιώργος Πετράκης): Επασί, Σκόνδρας, Σαραμαντάς, Αντέντζο (91' Νικολόπουλος), Βύντρα, Νιάσε (79' Μπουλούλης), Μπεχαράνο, Βιγιάλμπα, Βασιλόγιαννης (81' Μπιανκόνι), Ρόμανιτς, Καραμάνος.