26/04/2024
Ειδήσεις | Τρίτη 8 Σεπτεμβρίου 2020 - 23:51

Συνήθισαν οι Γάλλοι να κερδίζουν με 4-2 την Κροατία...

«Καθάρισε» ο Ρονάλντο για την Πορτογαλία και διπλό στη Σουηδία (0-2) * Πεντάσφαιρο το Βέλγιο, Χ για την Αγγλία * Πάλι ήττα για την Κύπρο

To δύο στα δύο στον 3ο όμιλο της League A για το Νations League έκαναν η Γαλλία και η Πορτογαλία το βράδυ της Τρίτης (8/9).

Στο «Σταντ ντε Φρανς» και σε μια επανάληψη του μεταξύ τους τελικού του Μουντιάλ 2018 οι «τρικολόρ» νίκησαν ξανά με 4-2 την Κροατία, με τον Λόβρεν να ανοίγει το σκορ στο 17', για να απαντήσουν οι παγκόσμιοι πρωταθλητές με τα γκολ των Γκριεζμάν στο 43' και Μαρσιάλ στο 45'+1.

Στο 55' ισοφάρισε ο Μπρεκάλο για τους Κροάτες, για να διαμορφωθεί το τελικό αποτέλεσμα από το τέρμα του Ουπαμεκανό στο 65' και την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ζιρού στο 77ο λεπτό.

Την ίδια στιγμή, οι Πορτογάλοι με δύο γκολ του Κριστιάνο Ρονάλντο νίκησαν στη Στοκχόλμη τη Σουηδία με 2-0, ενώ το Βέλγιο ήταν κεφάτο ενάντια στην Ισλανδία και πήρε επιβλητικό τρίποντο με 5-1 για τον 2ο όμιλο.

Από την πλευρά της, η Αγγλία περιορίστηκε στο εκτός έδρας 0-0 ενάντια στη Δανία, ενώ η Κύπρος δεν τα κατάφερε ούτε κόντρα στο Αζερμπαϊτζάν, χάνοντας με 1-0 μέσα στο ΓΣΠ.

Tα αποτελέσματα της Τρίτης

League Α - 2oς όμιλος

Βέλγιο - Ισλανδία 5-1 (13' Βίτσελ, 17', 69' Μπατσουαγί, 50' Μέρτενς, 80' Ντόκου - 11' Φρίντιονσον)

Δανία - Αγγλία 0-0

League Α - 3oς όμιλος

Γαλλία - Κροατία 4-2 (43' Γκριεζμάν, 45'+1 Μαρσιάλ, 65' Ουπαμεκανό, 77' πέν. Ζιρού - 17' Λόβρεν, 55' Μπρεκάλο)

Σουηδία - Πορτογαλία 0-2 (45'+1, 72' Ρονάλντο)