23/04/2024
Europa League | Τρίτη 11 Αυγούστου 2020 - 00:43

Στην παράταση και με πέναλτι η Γιουνάιτεντ

Νίκησε 1-0 την Κοπεγχάγη και προκρίθηκε στους «4» του Γιουρόπα Λιγκ

Έστω και με πολλά ζόρια η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ πέρασε στους ημιτελικούς του Γιουρόπα Λιγκ, επικρατώντας στην παράταση με 1-0 της μαχητικότατης Κοπεγχάγης το βράδυ της Δευτέρας (10/8).

Στον δεύτερο προημιτελικό για το Φάιναλ-8 που έγινε στην Κολωνία οι «κόκκινοι διάβολοι» σκόραραν στο 45' με τον Γκρίνγουντ, αλλά το γκολ δεν μέτρησε ως οφσάιντ με τη συνδρομή του var, ενώ τόσο ο Γκρίνγουντ στο 57ο λεπτό όσο και ο Μπρούνο Φερνάντες στο 63ο σημάδεψαν το δοκάρι.

Το ματς πήγε στο έξτρα ημίωρο και στο 95' ο Μπρούνο Φερνάντες αξιοποίησε το πέναλτι που κέρδισε ένα λεπτό νωρίτερα ο Μαρσιάλ, με την ομάδα του Όλε Γκούναρ Σόλσκιερ να είναι στην αναμονή για το αν θα προκύψει αγγλικός «εμφύλιος» με τη Γουλβς στους «4» ή ο αντίπαλος θα είναι η Σεβίλλη.

Τα αποτελέσματα των προημιτελικών

Δευτέρα (10/8)

Ίντερ - Λεβερκούζεν 2-1 (15' Μπαρέλα, 21' Λουκάκου - 24' Χάβερτς)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Κοπεγχάγη 1-0 παρ. (κ.α. 0-0) {95' πέν. Μπρούνο Φερνάντες}