26/04/2024
Champions League | Κυριακή 9 Αυγούστου 2020 - 00:02

Πρόκριση για Μπαρτσελόνα και Μπάγερν και τώρα οι δυο τους...

Οι Καταλανοί κέρδισαν με 3-1 τη Νάπολι και στους «8» του Τσάμπιονς Λιγκ θα συναντήσουν τους Βαυαρούς, που με... ντόρτια απέκλεισαν πανηγυρικά την Τσέλσι (4-1)

Τον τιτλο του φαβορί επιβεβαίωσε η Μπαρτσελόνα το βράδυ του Σαββάτου (8/8), επικρατώντας με 3-1 της Νάπολι στο «Καμπ Νόου» κι εξασφαλίζοντας το «εισιτήριο» για το Φάιναλ-8 του Τσάμπιονς Λιγκ, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει την Μπάγερν Μονάχου στα προημιτελικά.

Οι Καταλανοί, μετά το 1-1 του περασμένου Φεβρουαρίου στο «Σαν Πάολο», απλούστευσαν την κατάσταση από το α' ημίχρονο, αν και αρχικά... καρδιοχτύπησαν όταν μόλις στο 3ο λεπτό ο Μέρτενς σημάδεψε το δοκάρι.

Στο 10' ο Λενγκλέ άνοιξε το σκορ με κεφαλιά, ενώ στο 23' ο Μέσι έβαλε άλλο ένα απίθανο γκολ στην καριέρα του για το 2-0, με τον Σουάρες να βρίσκει δίχτυα με τη σειρά του με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 45'+1.

Από την άσπρη βούλα μείωσε ο Ινσίνιε στο 45'+5, με την ομάδα του Κώστα Μανωλά (έπαιξε σε όλο το ματς ο διεθνής στόπερ) να το παλεύει στο β' ημίχρονο, αλλά ο Λοζάνο στο 85' βρήκε και αυτός δοκάρι και δεν κατάφερε να αγχώσει τους «μπλαουγκράνα», που σκέφτονται ήδη τη μεγάλη αναμέτρηση της 14ης Αυγούστου στο «Ντα Λουζ» κόντρα στην Μπάγερν.

Οι Βαυαροί έκαναν ξανά επίδειξη δύναμης ενάντια στην Τσέλσι, κέρδισαν με 4-1 στην «Αλιάντς Αρένα» και σε συνδυασμό με το 0-3 στο Λονδίνο πέρασαν πανηγυρικά στο Φάιναλ-8.

Με εύστοχο πέναλτι ο Λεβαντόφσκι έγραψε το 1-0, για να σκοράρει ο Πέρισιτς στο 24' και με τον Έιμπραχαμ να μειώνει στο 44ο λεπτό για τους «μπλε».

Η επικράτηση των νταμπλούχων Γερμανίας πήρε θριαμβευτικές διαστάσεις χάρη στο γκολ του Τολισό στο 76' και το δεύτερο προσωπικό τέρμα του Λεβαντόφσκι στο 84'.