26/04/2024
Europa League | Πέμπτη 6 Αυγούστου 2020 - 00:02

Ανώτερη στο νοκ άουτ η Ίντερ και πέρασε στο Φάιναλ-8 του Γιουρόπα Λιγκ

Οι «νερατζούρι» κέρδισαν 2-0 τη Χετάφε * Διεκπεραιωτική πρόκριση για τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

Την πρόκριση στο Φάιναλ-8 του Γιουρόπα Λιγκ πήρε η Ίντερ το βράδυ της Τετάρτης (5/8), επικρατώντας με 2-0 της Χετάφε επί γερμανικού εδάφους.

Το ματς ήταν αναγκαστικά μονό για τη φάση των «16», αφού είχε αναβληθεί τον περασμένο Μάρτιο λόγω του κορωνοϊού και γι' αυτό διεξήχθη στο ουδέτερο γήπεδο της Σάλκε στο Γκελζενκίρχεν, με τους «νερατζούρι» να προηγούνται χάρη στο γκολ του Λουκάκου στο 33' με διαγώνιο σουτ και με τους Ισπανούς να χάνουν πέναλτι στο 76', καθώς ο Μολίνα έστειλε άουτ την μπάλα.

Στο 83' ο Έρικσεν σκόραρε μόλις ένα λεπτό μετά την είσοδό του στο ματς, σφραγίζοντας την παρουσία της ομάδας του Αντόνιο Κόντε στους προημιτελικούς και περιμένοντας τον νικητή του ζευγαριού ανάμεσα σε Λεβερκούζεν και Ρέιντζερς (ξεκάθαρο φαβορί οι Γερμανοί έχοντας νικήσει τον Μάρτη με 3-1 στη Γλασκώβη).

Την ίδια στιγμή, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έκανε συντήρηση δυνάμεων στο «Ολντ Τράφορντ» ενάντια στη Λασκ Λιντζ ύστερα από το 0-5 του πρώτου αγώνα, για να διπλασιάσει πάντως τις νίκες της με το τελικό 2-1.

Ο Βίζινγκερ έδωσε προβάδισμα στους Αυστριακούς στο 55', δύο λεπτά αργότερα ισοφάρισε ο Λίνγκαρντ και το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Μαρσιάλ στο 88', με τους «κόκκινους διαβόλους» να κοντράρονται με την Κοπεγχάγη στους «8» της διοργάνωσης.

Tα αποτελέσματα των ρεβάνς για τους «16»

Τετάρτη (5/8)

Κοπεγχάγη - Ιστανμπούλ Μπασακσεχίρ 3-0 (4', 53' πέν. Βιντ, 62' Φαλκ) {0-1}

Σαχτάρ Ντόνετσκ - Βόλφσμπουργκ 3-0 (89', 90'+3 Ζούνιορ Μοράες, 90'+1 Σόλομον) {2-1}

Ίντερ - Χετάφε 2-0 (33' Λουκάκου, 83' Έρικσεν)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Λασκ Λιντζ 2-1 (57' Λίνγκαρντ, 88' Μαρσιάλ - 55' Βίζινγκερ) {5-0}

Πέμπτη (6/8)

Λεβερκούζεν - Ρέιντζερς (19.55) {3-1}

Σεβίλλη - Ρόμα

Βασιλεία - Άιντραχτ Φρανκφούρτης (22.00) {3-0}

Γουλβς - Ολυμπιακός {1-1}

* Με bold οι ομάδες που προκρίθηκαν στο Φάιναλ-8

** Σε αγκύλη το σκορ του πρώτου αγώνα (τα Ίντερ - Χετάφε και Σεβίλλη - Ρόμα είναι μονό παιχνίδι)