26/04/2024
Ιταλία | Δευτέρα 27 Ιουλίου 2020 - 00:46

Το πήρε και μαθηματικά το 9ο σερί η Γιουβέντους

Κέρδισαν με 2-0 τη Σαμπντόρια οι «μπιανκονέρι» και έφτασαν τα 36 πρωταθλήματα στην ιστορία τους

Tην κατάκτηση του 9ου συνεχόμενου πρωταθλήματος στη Σέριε Α πανηγυρίζει από το βράδυ της Κυριακής (26/7) η Γιουβέντους, κερδίζοντας εντός έδρας τη Σαμπντόρια με 2-0.

Στο ματς της 36ης αγωνιστικής ο Ρονάλντο άνοιξε το σκορ στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων του α' ημιχρόνου, με τον Μπερναρντέσκι να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα στο 67'.

Στο 89' ο Ρονάλντο δεν κατάφερε να ευστοχήσει σε εκτέλεση πέναλτι σημαδεύοντας το οριζόντιο δοκάρι, αλλά μικρή σημασία είχε αυτό, με τους «μπιανκονέρι», που έχουν 83 βαθμούς και είναι στο +7 από την Ίντερ, να φτάνουν τα 36 πρωταθλήματα στην ιστορία τους και να διατηρούν την παντοκρατορία τους στην Ιταλία.

Τα αποτελέσματα της 36ης αγωνιστικής

Παρασκευή (24/7)

Μίλαν - Αταλάντα 1-1 (14' Tσαλχάνογλου - 34' Zαπάτα)

Σάββατο (25/7)

Μπρέσια - Πάρμα 1-2 (62' Ντεσένα - 59' Νταρμιάν, 81' Κουλουσέβσκι)

Τζένοα - Ίντερ 0-3 (34', 90'+3 Λουκάκου, 83' Σάντσες)

Νάπολι - Σασουόλο 2-0 (8' Χισάι, 90'+4 Άλαν)

Κυριακή (26/7)

Μπολόνια - Λέτσε 3-2 (2' Παλάσιο, 5' Σοριάνο, 90'+4 Μπάροου - 45'+2 Μανκόζου, 66' Φάλκο)

Ρόμα - Φιορεντίνα 2-1 (45' πέν., 87' πέν. Βερετούτ - 54' Μιλένκοβιτς)

Βερόνα - Λάτσιο 1-5 (38' πέν. Αμραμπάτ - 45'+4 πέν., 84', 90'+6 πέν. Ιμόμπιλε, 56' Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, 63' Κορέα)

Κάλιαρι - Ουντινέζε 0-1 (3' Οκάκα Τσούκα)

Σπαλ - Τορίνο 1-1 (80' Ντ' Αλεσάντρο - 57' Βέρντι)

Γιουβέντους - Σαμπντόρια 2-0 (45'+7 Ρονάλντο, 67' Μπερναρντέσκι)