19/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 19 Ιουλίου 2020 - 21:54

«Τριάρα» εορταστική για τον πρωταθλητή Ολυμπιακό!

Οι «ερυθρόλευκοι» με χιλιάδες κόσμου τους έξω από το «Γ. Καραϊσκάκης» έκαναν και αγωνιστική φιέστα κερδίζοντας με 3-0 την ΑΕΚ * Εκρηκτικό ξεκίνημα για τους Πειραιώτες * Καλύτερη η Ένωση στο β’ ημίχρονο μέχρι το τρίτο γκολ

Του ΔΗΜΗΤΡΗ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ

Ιδανικό αγωνιστικό φινάλε στο 45ο πρωτάθλημα για τον Ολυμπιακό το βράδυ της Κυριακής 19 Ιουλίου 2020…

Οι «ερυθρόλευκοι» με… τριάρα εορταστική (3-0) απέναντι στην ΑΕΚ έκλεισαν τη σεζόν επιστρέφοντας στην κορυφή της Σούπερ Λίγκας 1 έπειτα από δύο χρόνια απουσίας.

Μια νίκη, που έφερε τους Πειραιώτες πρωταθλητές με 91 βαθμούς συνολικά μετά από 36 συνολικά ματς και με χαοτική διαφορά (-18) από το δεύτερο ΠΑΟΚ, παρά την επιστροφή των επτά πόντων από την πολυιδιοκτησία!

Η Ένωση από την πλευρά της, που τερμάτισε τρίτη με 69 έδειξε ότι κράτησε δυνάμεις και μυστικά για τον τελικό του Κυπέλλου με τον Ολυμπιακό σε μια εβδομάδα…

Συντήρηση βέβαια έκανε και ο Ολυμπιακός με την λεπτομέρεια πως είχε ένα εκρηκτικό ξεκίνημα στο ματς με την ΑΕΚ, που ήταν αρκετό για να του δώσει δύο γκολ μέχρι το πρώτο μισό του α’ ημιχρόνου!

Οι «ερυθρόλευκοι» του Πέδρο Μαρτίνς μπήκαν για να… πνίξουν τους «κιτρινόμαυρους» του Μάσιμο Καρέρα και τα κατέφεραν. Μετά από αρκετές ευκαιρίες ήρθαν γρήγορα και τα τέρματα. Έτσι στο 11’ ο Βαλμπουενά από γύρισμα με το κεφάλι του Φορτούνη έγραψε το 1-0 για να γίνει το 2-0 στο 21’ με ένα καταπληκτικό σε προσπάθεια και εκτέλεση γκολ του Ραντζέλοβιτς.

Ο Φορτούνης έβγαλε 40άρα μπαλιά και ο Σέρβος αφού πήρε παραμάζωμα τον Μπακάκη με φοβερό σουτ εντός περιοχής έστειλε εκ νέου την μπάλα στα δίχτυα του Τσιντώτα.

Μετά την πρώτη διακοπή για νερό και μέχρι το φινάλε του πρώτου 45λεπτου η ΑΕΚ ανασκουμπώθηκε και σταδιακά ισορρόπησε… Μάλιστα στο β’ μέρος η Ένωση ήταν καλύτερη, δημιούργησε ευκαιρίες για να μειώσει, αλλά αντ’ αυτού οι «ερυθρόλευκοι» ήταν αυτοί που κατάφεραν να σκοράρουν 73’ με τον Καμαρά, έπειτα από φάση διαρκείας στα καρέ των φιλοξενούμενων. Και όλα αυτά, ενώ ο Ολυμπιακός κατέβασε εντελώς ταχύτητα έχοντας επίσης το μυαλό του στον τελικό.

Κάπου εκεί η Ένωση… έσβησε και συμβιβάστηκε με την ήττα.

Καλύτεροι από τους πρωταθλητές οι Ραντζέλοβιτς, Φορτούνης και Βαλμπουενά, ενώ από την ΑΕΚ ξεχώρισε ο πολύ καλός Μάνταλος και ο Βέρντε.

Άριστη η διαιτησία του Παπαπέτρου (Αθηνών), που έβγαλε το ματς χωρίς κάρτα.

Βοηθοί: Απτόσογλου (Αθηνών), Σαμοΐλης (Αθηνών) Τέταρτος: Γκορτσίλας (Μακεδονίας) VAR: Κοτσάνης (Δράμας) ΑVAR: Μεϊντάνας (Αχαΐας)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Γκασπάρ, Τσιμίκας, Μπα (74’ Αβρ. Παπαδόπουλος), Σισέ, Καμαρά, Γκιλιέρμε, Βαλμπουενά (74’ Τοροσίδης), Φορτούνης (88’ Χριστοδουλόπουλος), Ραντζέλοβιτς (62’ Μασούρας), Ελ Αραμπί (62’ Μπουχαλάκης).

ΑΕΚ (Μάσιμο Καρέρα): Τσιντώτας, Παουλίνιο, Οικονόμου, Σβάρνας, Μπακάκης, Σιμόες, Σιμάνσκι, Βέρντε (61’ Λιβάγια), Μάνταλος (86’ Σαμπανάτζοβιτς), Αλμπάνης (46’ Κρίστισιτς), Αραούχο (61’ Ολιβέιρα).