26/04/2024
Ιταλία | Τετάρτη 15 Ιουλίου 2020 - 01:00

Εξάρα για την Αταλάντα

Επιβλητική νίκη με 6-2 ενάντια στην Μπρέσια

Εντυπωσιακή εμφάνιση έκανε η Αταλάντα το βράδυ της Τρίτης (14/7) και συνέτριψε εντός έδρας την Μπρέσια με 6-2.

Στο ματς με το οποίο άνοιξε η αυλαία της 33ης αγωνιστικής της Σέριε Α, ο Πάσαλιτς άνοιξε το σκορ μόλις στο 2' και έξι λεπτά αργότερα ισοφάρισε ο Τορεγκρόσα.

Ο Ντε Ρουν στο 25', ο Μαλινόβσκι στο 28' και ο Ζαπάτα στο 30' διαμόρφωσαν το 4-1 του α' ημιχρόνου, για να φτάσει στο χατ τρικ ο Πάσαλιτς σκοράροντας στο 55ο και το 58ο λεπτό.

Οι φιλοξενούμενοι, που με 21 πόντους στη 19η θέση μόνο με θαύμα θα αποφύγουν τον υποβιβασμό, απλά μείωσαν με τον Σπάλεκ στο 83'.

Έτσι, η Αταλάντα ανέβηκε ξανά στη 2η θέση με 70 βαθμούς, έξι λιγότερους από τη Γιουβέντους και με ματς περισσότερο βέβαια.

Τα αποτελέσματα της 33ης αγωνιστικής

Τρίτη (14/7)

Αταλάντα - Μπρέσια 6-2 (2', 55', 58' Πάσαλιτς, 25' Ντε Ρουν, 28' Μαλινόβσκι, 30' Ζαπάτα - 8' Τορεγκρόσα, 83' Σπάλεκ)