Αγγλία | Δευτέρα 13 Ιουλίου 2020 - 01:06

Και πώς να βγει έτσι στο Τσάμπιονς Λιγκ η Λέστερ...

Συντριβή με 4-1 από την Μπόρνμουθ για τις «αλεπούδες»

Κακή είναι η εικόνα της Λέστερ μετά την επανέναρξη της Πρέμιερ Λιγκ και μάλλον το όνειρο της εξόδου στο Τσάμπιονς Λιγκ θα χαθεί.

Την Κυριακή (12/7) οι «αλεπούδες» γνώρισαν βαριά εκτός έδρας ήττα με 4-1 από την Μπόρνμουθ για την 35η αγωνιστική, με 59 βαθμούς παρέμειναν στην 4η θέση, αλλά κινδυνεύουν να βρεθούν πέμπτοι εφόσον η φορμαρισμένη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ κερδίσει τη Σαουθάμπτον το βράδυ της Δευτέρας (13/7).

Ο Βάρντι άνοιξε το σκορ στο 23', αλλά οι γηπεδούχοι στο δίλεπτο 66'-67' γύρισαν τούμπα το παιχνίδι με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Στάνισλας και το γκολ του Σολάνκε.

Στο 83ο λεπτό με το αυτογκόλ του Νόρις διαμορφώθηκε το 3-1, τέσσερα λεπτά αργότερα σκόραρε ξανά ο Σολάνκε και η Μπόρνμουθ με 31 πόντους είναι ακόμη στη ζώνη του υποβιβασμού, αλλά θα το παλέψει για να σώσει την παρτίδα.

Τα αποτελέσματα της 35ης αγωνιστικής

Σάββατο (11/7)

Νόριτς - Γουέστ Χαμ 0-4 (11', 45'+1, 54', 74' Αντόνιο)

Γουότφορντ - Νιούκαστλ 2-1 (52' πέν., 82' πέν. Ντίνεϊ - 23' Γκέιλ)

Λίβερπουλ - Μπέρνλι 1-1 (34' Ρόμπερτσον - 69' Ροντρίγκες)

Σέφιλντ Γιουνάιτεντ - Τσέλσι 3-0 (18', 77' ΜακΓκόλντρικ, 33' ΜακΜπέρνι)

Μπράιτον - Μάντσεστερ Σίτι 0-5 (21', 53', 81' Στέρλινγκ, 44' Γκάμπριελ Ζέσους, 56' Μπερνάρντο Σίλβα)

Κυριακή (12/7)

Γουλβς - Έβερτον 3-0 (45’ πέν. Χιμένες, 46’ Ντεντόνκερ, 74’ Ζότα)

Άστον Βίλα - Κρίσταλ Πάλας 2-0 (45'+4, 59' Τρεζεγκέ)

Τότεναμ - Άρσεναλ 2-1 (19' Σον, 81' Αλντερβάιρελντ - 16' Λακαζέτ)

Μπόρνμουθ - Λέστερ 4-1 (66' πέν. Στάνισλας, 67', 87' Σολάνκε, 83' αυτ. Νόρις - 23' Βάρντι)