26/04/2024
Αγγλία | Σάββατο 4 Ιουλίου 2020 - 19:36

Πεντάσφαιρη η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

Ευρεία νίκη με 5-2 κόντρα στην Μπόρνμουθ * Επιστροφή στα τρίποντα για τη Λέστερ

Άλλη μία εντυπωσιακή εμφάνιση πραγματοποίησε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, κερδίζοντας το Σάββατο (4/7) με το ευρύ 5-2 την Μπόρνμουθ στο «Ολντ Τράφορντ» για την 33η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ.

Ο Στάνισλας αιφνιδίασε την ομάδα του Όλε Γκούναρ Σόλσκιερ ανοίγοντας το σκορ στο 16', για να απαντήσουν οι «κόκκινοι διάβολοι» με τα γκολ των Γκρίνγουντ στο 29', Ράσφορντ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 35' και Μαρσιάλ στο 45'+2 για το 3-1 του α' ημιχρόνου.

Ο Κινγκ από την άσπρη βούλα μείωσε στο 50' σε 3-2, με Γκρίνγουντ στο 54ο λεπτό και Μπρούνο Φερνάντες στο 59ο να δίνουν διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της Γιουνάιτεντ, που με 55 βαθμούς ανέβηκε στην 4η θέση και προσπέρασε για την ώρα την Τσέλσι.

Την ίδια στιγμή, η Λέστερ επέστρεψε στον δρόμο των επιτυχιών επικρατώντας εντός έδρας της Κρίσταλ Πάλας με 3-0, για να διατηρηθεί στην 3η θέση με 58 πόντους.

Το πρώτο τέρμα των «αλεπούδων» πέτυχε ο Ιχεανάτσο στο 49', για να ακολουθήσουν δύο γκολ από τον Βάρντι στο 77' και το 90'+4.

Τα αποτελέσματα της 33ης αγωνιστικής

Σάββατο (4/7)

Νόριτς - Μπράιτον 0-1 (25' Tροσάρ)

Λέστερ - Κρίσταλ Πάλας 3-0 (49' Ιχεανάτσο, 77', 90'+4 Βάρντι)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Μπόρνμουθ 5-2 (29', 54' Γκρίνγουντ, 35' πέν. Ράσφορντ, 45'+2 Μαρσιάλ, 59' Μπρούνο Φερνάντες - 16' Στάνισλας, 50' πέν. Κινγκ)