19/04/2024
Αγγλία | Παρασκευή 3 Ιουλίου 2020 - 00:27

«Καρέ» για το γόητρο και μόνο η Μάντσεστερ Σίτι

Οι «Πολίτες» ήταν κυρίαρχοι στο ντέρμπι με τη Λίβερπουλ κερδίζοντας την με 4-0, αλλά ο τίτλος πήγε στο «Άνφιλντ» * Δοκάρι με τον Σαλάχ είχαν οι «Ρεντς»

Για το γόητρο και μόνο ήταν το ντέρμπι της Πέμπτης (2/7) για την 32η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ ανάμεσα στην περσινή πρωταθλήτρια Μάντσεστερ Σίτι και τη φετινή Λίβερπουλ.

Οι «Πολίτες» έβγαλαν το άχτι τους και επικράτησαν με 4-0, ωστόσο αυτή η νίκη ήταν καθαρά γοήτρου καθώς το πρωτάθλημα φέτος έχει ήδη πάει στο «Άνφιλντ» για την εκπληκτική ομάδα του Κλοπ.

Αυτή ήταν μόλις η δεύτερη ήττα για τους «Ρεντς» που παρέμειναν στους 86 βαθμούς, ενώ η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα έφτασε τους 66 και βρίσκεται σταθερά στη δεύτερη θέση.

Πάντως η Λίβερπουλ μπήκε πιο δυνατά και είχε δοκάρι με συρτό σουτ του Σαλάχ στο 20’ και πέντε λεπτά μετά ο Γκόμες ανέτρεψε τον Στέρλινγκ εντός περιοχής με τον διαιτητή να δείχνει το σημείο του πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε στο 25’ ο Ντε Μπρούινε κάνοντας το 1-0.

Στο 35΄ ο παίκτης που κέρδισε το πέναλτι έγινε αποδέκτης της μπάλας και με μία κίνηση μπέρδεψε την άμυνα της Λίβερπουλ για το 2-0. Λίγο πριν το ημίχρονο ο Φόντεν με κοντινό σουτ έκανε το 3-0. Το τελικό 4-0 σημειώθηκε στο 66’ με πλασέ του Στέρλινγκ και παρεμβολή του Τσάμπερλεϊν με το γκολ να χρεώνεται ως αυτογκόλ.

Τα αποτελέσματα της 32ης αγωνιστικής

Σάββατο (27/6)

Άστον Βίλα - Γουλβς 0-1 (62' Ντεντόνκερ)

Κυριακή (28/6)

Γουότφορντ - Σαουθάμπτον 1-3 (79' αυτ. Μπέντναρεκ - 16', 70' Ινγκς, 82' Γουόρντ-Πράουζ)

Δευτέρα (29/6)

Κρίσταλ Πάλας - Μπέρνλι 0-1 (62' Μι)

Τρίτη (30/6)

Μπράιτον - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 0-3 (16' Γκρίνγουντ, 29', 50' Μπρούνο Φερνάντες)

Τετάρτη (1/7)

Μπόρνμουθ - Νιούκαστλ 1-4 (90'+4 Γκόσλινγκ - 6' Γκέιλ, 30' Λονγκσταφ, 57' Αλμιρόν, 77' Λαζάρο)

Άρσεναλ - Νόριτς 4-0 (33', 67' Ομπαμεγιάνγκ, 37' Τζάκα, 81' Σοάρες)

Έβερτον - Λέστερ 2-1 (10' Ρισάρλιζον, 16' πέν. Σίγκουρντσον - 51' Ιχεανάτσο)

Γουέστ Χαμ - Τσέλσι 3-2 (45' Σούτσεκ, 51' Αντόνιο, 89' Γιαρμολένκο - 42' πέν., 72' Γουίλιαν)

Πέμπτη (2/7)

Σέφιλντ Γιουνάιτεντ - Τότεναμ 3-1 (31' Μπέρχε, 69' Μούσετ, 84' ΜακΜπέρνι - 90' Κέιν)

Μάντσεστερ Σίτι - Λίβερπουλ 4-0 (25' πεν. Ντε Μπρούινε, 35' Στέρλινγκ, 45' Φόντεν, 66' αυτ. Τσάμπερλεϊν)